Ve IŞİD Kobani'den atıldı!

Ve IŞİD Kobani'den atıldı!

Suriye'nin Kobani kentinde yaklaşık 5 aydır süren çatışmalar sona erdi. Suriyeli aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Kobani'de kalan son IŞİD militanları da kenten atıldı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü bölgeden son geçtiği bilgide kentin IŞİD'den tamamen temizlendiğini duyurdu.

Sabahın erken saatlerinde YPG'den yapılan açıklamada "Kobani'de IŞİD'in atılmasına yalnızca dört sokak kaldı" ifadeleri kullanılmıştı.

KOBANİ'YE HAVA DESTEĞİ

IŞİD Eylül ayında kente saldırı başlatmış, peşmerge ve YPG'nin karadan yürüttüğü mücadeleye Amerika önderliğindeki uluslararası koalisyon da hava operasyonlarıyla destek vermişti.

HDP'li VEKİL DE AÇIKLADI

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında olan IŞİD'in hedefindeki Suriye'nin Kobani kentinde 133 gündür süren çatışmaların ardından IŞİD'in püskürtüldüğü belirtildi. Sınır hattında bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "Bugün itibarıyla IŞİD Kobani merkezinde kalmadı. YPG güçlerinin direnişi sonucu Kobani özgürleşti" dedi. IŞİD militanları geçen yıl 14 Eylül'de Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı.

IŞİD'in ilerleyişi sırasında 300'ü aşkın köyde yaşayan binlerce insan evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye giriş yaptı. 4 ayı aşkın bir süredir Kobani merkezinde sokak savaşı şeklinde devam eden çatışmalar sırasında, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombalayarak ilerleyişi durdurdu. Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu'ndan de destek alan YPG güçleri, haftalardır süren çatışmaların ardından bugün 4 sokakta gerçekleştirdiği baskınlarda sıkışan IŞİD militanları etkisiz hale getirerek Kobani'nin özgürleştiğinin haberini verdi. Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı Kobani'de gelen haber, başta Suruç ilçesi olmak üzere birçok kentte sevinç yarattı. Sınır hattında bulanan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Kobani'nin kontrolünün büyük ölçüde YPG'nin elinde olduğunu ve tamamen özgürleşmesinin an meselesi olduğunu belirterek, "Bugün itibarıyla Kobani artık IŞİD çetelerinden temizlendi. Yarın Kobani Kantonunun kuruluş yıldönümü. Bu müjdeyi bizler de yeni aldık. Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim'le yaptığımız görüşmede Kobani'nin YPG ve YPJ direnişi sonucu özgürleştiğinin müjdesini aldık. Bütün insanlığa hayırlı olsun."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS