Yalova Valisinin azarladığı öğretmen Halil Serkan Öz toprağa verildi

Yalova Valisinin azarladığı öğretmen Halil Serkan Öz toprağa verildi

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun kıyafeti nedeniyle öğrencilerinin önünde azarlamasının yarattığı stres nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilen öğretmen Halil Serkan Öz toprağa verildi. Öz'ün babası Valiye tepki göstererek, "Söyleyin Yalova Valisi'ne, 'anarşist' oğlum öldü, rahat etsin" dedi. Vali Cebiroğlu ise yazılı açıklama yaparak, "üzgün olduğunu" belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Öz'ün babasını arayarak başsağlığı diledi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun inceleme yapmak üzere gittiği Termal Fen Lisesi'nde, üyesi olduğu sendikanın tek tip kıyafet uygulamasına karşı yürüttüğü serbest kıyafet eylemine katıldığı için öğrencileri önünde azarladığı öğretmen Halil Serkan Öz, dün yapılan protesto yürüyüşünde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Öz, sevk edildiği Bursa'ya ambulansla götürülürken yolda iki kez kalbi durmuş ve tüm müdahalelere rağmen hastaneye yetiştirilemeden ölmüştü. İddiaya göre öğretmen Öz, Yalova'daki hastanede anjiyo için gerekli altyapının eksik olması nedeniyle Bursa sevk edilmişti.

42 yaşındaki TÜBİTAK ödüllü öğretmen Öz'ün cenazesi bugün toprağa verildi. Öz, ikindi vakti Yalova Merkez Camisi'nde kılınan cenaze namazı sonrasında ailesi, meslektaşları, öğrencileri ve vatandaşların katılımıyla gözyaşları içinde Yalova Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Baba Öz: "Söyleyin Yalova Valisine rahat etsin, anarşist oğlum öldü"

Öz'ün ölümüyle ilgili Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'na yönelik sert tepkiler vardı. Halil Serkan Öz'ün cenazesini almak üzere Bursa'ya gelen babası Kemal Öz, oğlunun bir haftadır üzüntüden kahrolduğunu, en sonunda kalp krizi geçirdiğini belirterek, "Oğluma doyamadan gitti. Siz söyleyin o Yalova Valisi'ne oğlum öldü. Rahat etsin artık. Anarşist oğlum öldü, rahat etsin" dedi.

Vali yazılı açıklama yaptı, başsağlığı diledi

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, kendisine tepki amaçlı düzenlenen "Öğretmene Saygı Yürüyüşü"nde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'e başsağlığı diledi. Yazılı açıklama yapan Vali Selim Cebiroğlu, şunları ifade etti: "Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz’ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır, tüm eğitim çalışanlarına başsağlığı dilerim."

"Yalova Valisinin görevden alınması lazım"

Eğitim-Sen Yalova Şubesi Başkanı Cevat Güneş, Yalova Valisi Cebiroğlu'nun tutumunun Halil Serkan Öz'de büyük bir tahbirat yarattığını ve baskıyı kabullenemediğini belirtti. 200 bin kişinin yaşadığı Yalova'daki hastanede anjiyo yapacak mekanizmanın olmaması nedeniyle Öz'ün kaybedildiğini ileri süren Güneş, "Bu saatten sonra arkadaşımızın ölümüne sebep olan Yalova Valisi ile ilgili her türlü girişimde bulunacağız. Bu yaptığı yanına kalmayacak. Meslektaşlarımızı, arkadaşlarımızı rencide eden, arkadaşlarımıza hakaret eden, öğretmenlik mesleğini hiçe sayan bu tavrı kabullenmemiz mümkün değil. Can verdik bugün. Bu cezasız kalmamalı. Burada yetkililere sesleniyorum; Bir dakika bile Yalova Valisi'nin görevde oturmaması lazım. Derhal görevden alınması lazım" diye konuştu.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da Öz'ün cenazesine katıldı. Kentteki Eğitim Sen Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Karaca, "Bir öğretmeni öğrencileri önünde hakkını emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir. Bu faşizan sürecin sonunda bizde Eğitim Sen olarak bedel ödedik ve bir üyemizi kaybettik" dedi.

Halil Serkan Öz'ün yaptığı tek şeyin sendikalarının tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü "Özgür kılık kıyafetlerle iş yerlerine gidilmesi" eylem kararına uymak olduğunu ifade eden Karaca, Öz için tüm Türkiye genelinde eylem yapılacağını ve 2 saat derslere girilmeyeceğini ifade etti.

Karaca, "Ancak öğrencisi önünde bir öğretmene hakaretler yağdırmayı bilen valinin kendi sorumluluğundaki hastanelerde 'anjiyo' için gerekli altyapı eksikliğini gidermemiş olması, üyemizin hayata döndürülmesi çabalarını boşa çıkarmıştır. Belli ki Vali Cebiroğlu, emekçilere hakaret yağdırmak dışında bir görev üstlenmemiştir" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu babayı aradı, başsağlığı diledi

Halil Serkan Öz'ün ölümüyle ilgili siyasiler de tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, telefonla baba Kemal Öz'ü arayarak başsağlığı diledi. CHP'den yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu'nun baba Kemal Öz ile konuştuğu, öğretmen Halil Serkan Öz'ün ölümü hakkında bilgi aldığı ve üzüntüsünü paylaştığı belirtildi. Açıklamada ayrıca CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile telefon konuşmasında baba Öz'ün "Oğluma doyamadım. İçim yanıyor" dediği kaydedildi.

Muharrem İnce çok sert konuştu: "İstifanı bas çekti git buradan"

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Halil Serkan Öz'ün evine taziye ziyaretinde bulundu. Daha sonra açıklama yapan İnce, Vali Cebiroğlu'nu çok sert ifadelerle eleştirdi. Öz'ün ölümünün "bir cinayet olduğunu" öne süren İnce, Vali Cebiroğlu'nun bunun baş sorumlusu olduğunu söyledi. İnce, Öz'ün ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatılması gerektiğini dile getirdi ve savcıları göreve çağırdı. İnce şu ifadeleri kullandı:

"Birazcık vicdan sahibi bir insan, birazcık ahlak sahibi bir insan, birazcık insanlık sahibi bir insan, devlet adamlığından nasibini alan bir insan böyle bir şey yapmaz. Öğrencinin yanında öğretmeni değil vali, Recep Tayyip Erdoğan azarlayamaz. Bir öğretmeni aşağılamanın ötesinde vali denilen zat bir mesleği aşağılamıştır. Ben burada milletvekili olarak bulunmuyorum. Fizik öğretmeni Muharrem İnce olarak bulunuyorum. Öğretmenlerin söylemeyeceği şeyleri söylemek için geldim. Vali sen adamsan, adamlıktan nasibi aldıysan derhal istifanı bas çek git buradan. Defol git bu şehirden. Gencecik çocuğun ölümüne sebep oldun." dedi.

Vali Selim Cebiroğlu, Eğitim-Sen'in "serbest kıyafet" eylemi sırasında incele yapmak üzere geçen hafta Perşembe günü Termal Fen Lisesi'nde incelemede bulunmuş ve sendika üyesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ü hakaretler ederek, sınıftan kovmuştu. Vali Cebiroğlu, Öz'e öğrencilerinin önünde, "Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? Öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun? Çık dışarı o sakalını kes. İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler" diye hakaretlerde bulunmuştu. Cebiroğlu daha sonra da okul yöneticilerine, "Siz e... başı mısınız burada? Yönetemiyorsanız istifa edin" diye hakaretlerde bulunmuş ardından öğretmenler odasında düzenlediği toplantıda da uyulması gereken kılık kıyafet yönetmeliğini hatırlatmıştı. Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin, "Yönetmeliği biz biliyoruz zaten. Bunun değişmesi için de zaten eylemdeyiz" diye cevap vermesi üzerine Vali Cebiroğlu, "Yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız anarşistsini" demişti.

Termal Fen Lisesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz, TÜBİTAK ödülüne sahipti.

Valinin eğitim karnesi çok zayıf

Öte yandan, Vali Selim Cebiroğlu ise 2008 yılında Ardahan Valiliği'nden eğitimdeki başarısızlık nedeniyle merkeze çekilmişti. O dönemde basına yansıyan haberlere göre, Ardahan'daki okullarda okuyan öğrencilerin 2009'da yapılan ÖSS'de başarı gösterememesi ve son sıralarda yer almaları nedeniyle, yapılan değerlendirmede bunun sorumlusu olarak Vali Cebiroğlu tespit edilmiş ve 4 Eylül 2009'da merkeze seçilmişti.

Savcı Kiraz'da 10 kurşun yarası tespit edildi

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS