Madenciler Soma için iş bıraktı

Madenciler Soma için iş bıraktı

Soma'daki maden faciası nedeniyle Zonguldak'ta maden işçileri, iş bırakma eylemi yaptı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Üzülmez, Karadon, Kozlu, Amasra ve Armutçuk müessese müdürlüklerinde 08.00-16.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, Türk-İş'in çağrısı üzerine ocaklara girmedi.

Asansörlerin bulunduğu kuyuların başında toplanan işçiler, faciada yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu.

GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, burada yaptığı konuşmada, 13 Mayıs'ta Türkiye'nin dünya tarihine geçen büyük bir acı yaşadığını söyledi.

Soma'daki maden ocağını işleten şirketin yaklaşık 3 yıl önce TTK İnağzı-Bağlık ihalesini aldığını anımsatan Tutkun, şöyle konuştu:

"Yer altı madenciliğinin kamuda kalmasını defalarca söyledik. Soma şirketi, düşük ücretle çok kar etme zihniyeti olan bir şirkettir. Buradan umduğunu bulamayan şirket, Türkiye Kömür İşletmelerinden 13 Mayıs'taki facianın meydana geldiği ocağı satın aldı. Biz sendika olarak dün Soma'daydık. Orada gözyaşı sel olmuş. Buraya döndüğümüz zaman şehit sayısı 300'ü geçmişti. Orada yerin altında daha kaç kişinin olduğu belli değil. Şu anda kurtarma ekibinin başında TTK'nın ekipleri var. Krizi bu arkadaşlarımız yönetiyor. Onlardan aldığımız bilgiler, aşağıda daha neyle karşılaştıkları belli değil. Çok büyük bir yangın var. Yangının olduğu yerdeki panolara ulaşılamadı. O panoların arkasında kaç kişinin çalıştığı belli değil çünkü şirket, ocakta kaç kişinin çalıştığını ve nereye ne tertip ettiğini bilmiyor."

"786 kişinin çalıştığı gündüz vardiyasında 720 madenci lamba almış"

"786 kişinin çalıştığı gündüz vardiyasında 720 madenci lamba almış" diyen Tutkun, yer altı madenciliğine hiçbir zaman özel sektörün girmemesini istediklerini dile getirdi.

Taşeron işçi sıkıntısını TTK Karadon Müessese Müdürlüğünde yaşadıklarını öne süren Tutkun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ardından Bursa Dursunbey'de, Balıkesir'de ve en son da TTK Kozlu Müessese Müdürlüğünde gördük. Dünya literatüründe ilk kez 400'ün üzerinde şehit verdik. Bugün Türkiye'de değil, dünyanın birçok ülkesinde iş bırakma eylemi var. Kolombiya, Endonezya ve Boliyva, bunların başında gelmektedir. Ülkelerinde üç gün yas ilan ettiler ve bir gün iş bırakma kararı aldılar. Ben dün Soma'da bir şeye şahit oldum. Orada çıkartılan bir cenazede, şehidin avucunun içinde ki kağıtta 'oğlum, hakkını helal et' yazıyordu. Biz bu kadar onurlu maden işçileriyiz."

Kozluk'taki madenciler gıyabi cenaze namazı kıldı

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından Soma'daki maden işçileri için dua edildi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde çalışan madenciler, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden meslektaşları için gıyabi cenaze namazı kıldı.

TÜRK-İŞ bir günlük iş bıraktı

Öte yandan, Soma'da yaşamını yitiren madenciler için Türk-İş'in örgütlü olduğu iş yerlerinde de bir günlük çalışmama eylemi başlatıldı. Türk-İş yönetiminin dün aldığı karar kapsamında normal mesai saatinde iş yerine gelen Türk Traktör işçileri, faciada hayatını kaybeden işçiler için fabrika bahçesinde 3 dakika saygı duruşunda bulundu.

Türk Metal Sendikası Ankara Şube yöneticilerinin Soma'daki son gelişmelerle ilgili yaptığı kısa bilgilendirmenin ardından, işçiler çalışmama haklarını kullanmak üzere görev yerlerine dağıldı.

Söz konusu çalışmama eylemi, Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu Arçelik, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu başta olmak üzere birçok iş yerinde uygulanıyor.

Afşin-Elbistan'da madencilerden iş yavaşlatma eylemi

Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde çalışan işçiler, Soma'daki maden faciası nedeniyle bir günlük iş yavaşlatma eylemi yaptı. İşletme önünde toplanan işçiler, saygı duruşunun ardından maden ocağında hayatını kaybedenler için dua etti.

Sorgun'da taşeron maden işçileri iş bıraktı

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde çalışan taşeron maden işçileri de bir günlük iş bırakma eylemine katıldı. İşçi temsilcisi Kerim Bağıran, "Tüm maden işçileri sabah evlerinden helalleşerek yerin metrelerce altına giriyor. Akıllarındaki tek hesap, evlerine birer lokma helal ekmek götürebilmek. Artık tek bir madencinin daha burnu kanamasın istiyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS