Elma Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Elmanın Besin Değerleri Nasıldır?

Elma Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Elmanın Besin Değerleri Nasıldır?

Elma Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Elmanın Besin Değerleri Nasıldır?

Elma vitamin ve mineral açısından son derece faydalı ve besleyici bir besindir. Hem sağlıklı hem de diyet dostu bir meyve olduğu için pek çok tarifte kullanılan elmanın, vücuda her bakımdan faydası bulunur. Yılın her mevsiminde yetişen ve edinmesi kolay bir meyve olmasıyla da öne çıkan elma, bu özellikleriyle sıklıkla tüketilen meyveler arasında yer alır.

Normal Boyutlarda Bir Elmanın Besin Değerleri Nasıldır?

Elma vitamin ve mineral açısından çok zengin bir meyvedir. Normal boyutlarda bir elmanın içinde bulunan A ve C vitaminleri, bir insanın günlük vitamin ihtiyacının yaklaşık olarak %20'sini karşılamaya yetecek miktardadır. Elma ayrıca E, B6, K, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da son derece zengin bir besindir. Elma içinde bulunan vitaminlerin yanı sıra; potasyum, demir, manganez, bakır ve kalsiyum açısından da son derece zengin bir meyvedir.

Elma, kalorisi düşük lif yoğunluğuysa yüksek olan bir meyvedir. Bu nedenle kilo kontrolü gerektiren durumlarda ve diyet tariflerde sıklıkla kullanılır. Protein ve yağ açısından zengin olmasa da iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmasıyla ve tok tutma özelliğiyle öne çıkar. 100 gramlık elmadaki protein ve yağ oranıysa 1 gramdan daha düşüktür.

100 gram elmanın yaklaşık olarak besin değeri aşağıdaki gibidir:

 Enerji: 50 Kcal

 Su: 85.56 g

 Karbonhidratlar: 13.81 g

 Protein: 0,26 g

 Toplam yağ: 0,17 g

 Folat: 3 µg

 A vitamini: 54 IU

 B2 vitamini: 0,026 mg

 C vitamini: 4.6 mg

 K vitamini: 2.2 µg

 E vitamini: 0.18 mg

 Kalsiyum: 6 mg

 Magnezyum: 5 mg

 Demir: 0,12 mg

 Fosfor: 11 mg

 Çinko: 0,04 mg

 Sodyum: 1 mg

 Potasyum: 107 mg

 Kolesterol: 0 mg

 Diyet lifi: 2.40 g

 Kripto-ksantin-ß: 11 µg

 Lutein-zeaksantin: 29 µg

 Karoten-ß: 27 µg

 Tiamin: 0,017 mg

 Niasin: 0,091 mg

 Pantotenik asit: 0,061 mg

 Piridoksin: 0,041 mg

Elma Kaç Kalori?

Normal boyutlardaki bir elmanın ortalama kalori değeri 95 kalori kadardır. 100 gramlık bir elma ise yaklaşık olarak 50 kaloriye denk gelir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma önemli bir antioksidandır ve zengin bir vitamin, mineral deposudur. Mucize besin olarak görülen elmanın her türünün vücuda türlü türlü faydası vardır.

● Elma, vücudu kansere karşı koruyan anti-kanser bir besindir. Elma yeterli lif içermesi sayesinde, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır ve oluşmasını engeller.

● Elmanın içeriğinde bulunan pektin, probiyotik lif özelliğine sahiptir. Pektin, metabolizmayı uyarır ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak sindirim sistemini rahatlatır.

● Elma çiğnemek ve yemek tükürük bezini uyararak ağız içinde daha fazla tükürük üretilmesini sağlar. Bu tükürük etkisi dişlerin daha sağlıklı ve beyaz olmasında etkilidir. Ayrıca diş çürümesini azaltan ve ağız içindeki bakteri seviyesini düşüren bir faydaya da sahiptir.

● Elma, yaşlanmanın beyindeki olumsuz etkileriyle mücadelede etkili olan bir besindir. Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engellemekte elma tüketimi oldukça önemlidir.

● Elma, yüksek lif içeriğiyle parkinson hastalığının oluşmasının önüne geçmekte etkilidir. 

● Kandaki kolesterolü düzenleyen elma; kalp krizine, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

● Elma, kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlayarak anemiyi engeller ve temel organ sistemlerinde uygun oranda oksijen bulunmasına yardımcı olur. Kan dolaşımının ve organ sistemlerinin işlevini kaybetmemesi için elma tüketimi son derece önemlidir.

● Elma; beyindeki problem çözme, odaklanma ve hafıza gibi durumların kontrolünde etkili olan asetilkolin miktarını yükseltir.

● Elma, bağışıklık sistemini güçlenmesi açısından son derece faydalıdır.

● Elmada bulunan yüksek antioksidanlar cilt kırışıklığının oluşmasını engeller.