Vücudunuz elma gibi mi armut gibi mi?

Harvard Tıp bunun sağlığınız için anlamını açıklıyor. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberOtuz yaşından sonra karın bölgesi yavaş yavaş yağlanmaya başlar ve vücudun yağ oranı yükselir. Bu durum, sadece görüntü için değil, sağlık için de sorun yaratabilir.

Özellikle karnın iç kısmında oluşan yağ, dış kısmındaki elle tutulabilir yağdan çok daha büyük sağlık riskleri taşır. İç kısımdaki yağ, 2. tip diyabet ve çeşitli kardiyovasküler hastalık risklerini arttırdığı gibi, göğüs kanseri ile ilişkilendirilir ve birçok metabolik rahatsızlığa da sebep olabilir.

İç bölgedeki yağın zararlarından biri de, bağırsaklardan karaciğere kan taşıyan damara çok yakın olmasıdır. İç bölgedeki yağ tarafından çevresine bırakılan yağ asitleri, bu damara girip karaciğere ulaşarak, kandaki yağ oranını arttırır. Karnın iç kısmındaki yağlanma kötü kolesterol LDL’nin artması, iyi kolesterol HDL’nin azalması ve insülin direnci oluşması ile direk ilişkilendirilmektedir.
Vücudunuz elma şeklinde mi armut şeklinde mi?
Vücudun alt kısmında biriken yağ armut şekli verir ve vücudun dışındadır.

Karın bölgesinde biriken yağ ise elma şekli verir ve daha çok vücudun iç kısmındadır.

Vücudun iç kısımlarındaki yağ sağlık riski taşısa da, doğru beslenme ve egzersiz ile kolayca eritilebilir. Dış bölgedeki yağlardan kurtulmak daha zordur, ama aşırı olmadığı sürece sağlık riski çok daha düşüktür.
Egzersiz ve doğru beslenme ile karın bölgesindeki yağlardan kurtulun
Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Başlangıç olarak, orta yoğunlukta fiziksel aktivite (günde 30 ila 60 dakika arası) kilo kontrolünde çok önemli rol oynayabilir.

Beslenme de eşit derecede önemlidir. Porsiyonlarınızın boyutuna dikkat edin ve beyaz ekmek, işlenmiş makarna ve şekerli içeceklerden uzak durun. Onun yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Doymuş ve trans yağlar yerine Omega 3 yağları tüketmeniz de yardımcı olacaktır.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS