Son Dakika

Evlenmeden önce partnerinize sormanız gereken 10 soru

Evlenmeden önce partnerinize sormanız gereken 10 soru

Evlenmeden önce partnerinize sormanız gereken 10 soru

Uzun süredir birlikte olduğunuz partnerinizin her şeyini bildiğinizi düşünebilirsiniz. Sonunda resmi olarak hayatınızı birleştirmeye karar verdiyseniz, daha önce sormayı pas geçtiğiniz soruları sorma vakti geldi demektir. Peki evlenmeden önce sorulması gereken sorular neler? Gelin birlikte bakalım. (Posta)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ANLAŞMAZLIKLARI NASIL İDARE EDECEĞİZ?

Her çift tartışır ve fikir ayrılıkları yaşayabilir. Önemli olan, bu tartışmaları nasıl tatlıya bağlayacağınız. Tartışmalarınızı yönetmek için çabalayın.

PARAYI NASIL İDARE EDECEĞİZ?

Parasal anlaşmazlık boşanmanın önde gelen nedenlerinden biri olduğu için, başlangıçta para konuşması çok önemlidir. Tüm kazançların otomatik olarak gideceği ortak bir hesap mı oluşturacaksınız? Yoksa ayrı hesaplar mı tutacaksınız? Evlenmeden önce sahip olabileceğiniz varlıklar ne olacak. Bunlar paylaşılıyor mu? Gibi soruların hepsine evlilik öncesinde yanıt bulmanız şart.

EV İŞLERİNİ NASIL BÖLÜŞECEĞİZ?

Ev işleri, çiftlerin arasını bozan sebeplerden. Periyodik derin temizlik için bir yardımcıya sahip olacak kadar şanslı olsanız bile, günlük rutin işleri de yapmak gerekir. Yemeklerden sonra bulaşıkları kim yıkayacak? Yerleri kim süpürecek? Bir masaya oturun ve hepsini kararlaştırın.

DANIŞMANLIĞA AÇIK MISINIZ?

Bazen çiftler çözemedikleri sorunlar için uzmana başvurmayı düşünür. Evlilik danışmanları bunun için var! Partnerinizin yardım alma konusunda herhangi bir tereddütü olup olmadığını öğrenin.

CİNSELLİK KONUSUNDAKİ BEKLENTİLERİ NELER?

Her ilişkinin cinsel dorukları ve sıradan dönemleri vardır. Siz ve eşiniz rutininizdeki değişikliklerle nasıl başa çıkacaksınız? İlişki dışında cinsel ihtiyaçlarınızın karşılanması açısından her birinizin neye tahammül edeceğini tartışmak faydalı olacaktır.

EVLENMEDEN ÖNCE BİRLİKTE YAŞAYACAK MIYIZ?

Bazı insanlar, evlenmeden önce birlikte yaşamanın gerekli olduğunu düşünürken, diğerleri evliliğe kadar beklemeyi tercih eder. Partneriniz nerede duruyor? Ev giderlerini nasıl böleceksiniz? Kimin yerine taşınacaksınız? Bunları çözüme kavuşturmalısınız.

TATİLLERİ NEREDE GEÇİRECEĞİZ?

Tatiller, çiftlerin dolu dolu vakit geçireceği zamanlardır. Bu zamanlarda eşlerden biri, ailece sıcak vakit geçirmek için herhangi bir yere seyahat etmeye istekliyken, diğeri kayak yapmayı tercih edebilir. Özellikle siz ve eşiniz farklı dini inançlara sahipseniz, aileleriniz birbirinden uzakta yaşıyorsa veya eşinizin ailesinden farklı değerlere sahipseniz, bayramları ve tatilleri nasıl ve nerede kutlayacağınızı konuşmanız gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÇOCUK İSTİYOR MUSUNUZ?

Bu çok kolay bir soru gibi görünebilir. Ancak bazen bir aileye sahip olma olasılığı açıkça tartışılmıyor. Eşiniz çocuk istiyorsa, kaç çocuk istiyor? Ya hamile kalmak için mücadele ederseniz; müstakbel eşiniz tüp bebek, taşıyıcı annelik veya evlat edinmeye açık mı?

ÇOCUKLARA NASIL EBEVEYNLİK EDECEĞİZ?

Çocuklar konusunda aynı fikirde olduğunuzda, bir sonraki büyük soruya geçebilirsiniz: Onlarla nasıl ilgileneceğiz? Bir partnerin tam zamanlı olarak evde kalması gerekiyor mu? Her iki ebeveyn de çalışıyorsa onlara kim bakacak? Özel gereksinimli bir çocuğunuz varsa bu durum değişir mi? Eşinizle birlikte çeşitli ebeveynlik stilleri hakkında fikir edinmeye çalışın.