hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Manipülasyonla başa çıkmanın 5 yolu

  Manipülasyonla başa çıkmanın 5 yolu
  expand

  Kelime anlamı ‘yönlendirme’ olan manipülasyon günümüzde hayatın her alanında sıklıkla maruz kaldığımız bir durum. Alışverişte, işte, ilişkilerde veya sosyal ortamlarda ustaca yönlendirilebiliyor ve hiç farkında olmadan kendi kararlarımızı başkalarının istekleri doğrultusunda alabiliyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş manipülasyonla başa çıkmanın yollarını 5 maddede anlattı.

  1-Eleştiriye, eleştirene ve tavsiyelere dikkat edin

  Günümüz dünyasında çoğu insan manipülasyonu bir sanat dalı gibi kullanıyor. Hayatın farklı alanlarında da görülse de en çok ikili ilişkilerde buna maruz kalıyoruz. Manipülatörlerin neredeyse tamamı aslında sizin iyiliğinizi istiyormuş gibi davranır. Size yapmamanız gereken bir şeyi yaptırabilir, gitmemeniz gereken bir yola sokabilir, almamanız gereken bir kararı aldırabilir veya söylememeniz gereken sözleri söyletebilir. Tüm bunları yaparken size dostça eleştiriler ve tavsiyelerde bulunuyor gibi davranır. Böyle yaklaşımlarla karşılaştığımızda asla acele etmemeli, eleştiri veya tavsiyeleri dinlemeli ama sakin bir zihinle kendi iç dünyamızda konuyu enine boyuna tartmalıyız. Kim, neden bunu söylüyor? Amacı ne olabilir? Sonuçları ne olur? Karşınızdaki kişinin sizde yarattığı tüm soruların karşılığını kendi beyninizde bulacaksınız. Aksi durumda dolduruşa gelmiş olabilir ve manipüle edilebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2-Acil kararlar vermeyin

  Sizi manipüle etmek isteyen kişi sizi herhangi bir konuda hızlıca karar almaya yönlendirecektir. Hiçbir konuda acil karar vermemeye çalışın. Tecrübelerle sabittir ki hayatta acil verilen kararlar genellikle iyi sonuçlar doğurmaz. Çoğu zaman hüsrana neden olur ve pişmanlık yaratır. Basit bir örnekleme yaparsak; bir mağazadasınız ve satıcı size bir ürünü satmak için çok ısrarcı. O ürünü isim vererek çok ünlü bir kişinin de aldığını belirtiyor veya ürün eğer kıyafetse üzerinizde denediğinizde size inanılmaz derecede yakıştığını söylüyor. Farklı argümanlarla sizi o ürünü almaya ikna ediyor ve adeta sizi hipnotize ederek satın almanızı sağlıyor. Sonra eve geldiğinizde kendinize “ben bunu niye aldım?” diye soruyorsunuz. Çünkü acele karar verdiniz ve manipüle edildiniz. Acele etmeyip düşünmek için zaman isteseydiniz konuya daha objektif bakabilecek ve kendi kararınızı başkasının etkisi altında kalmadan kendiniz verebilecektiniz.

  3-Kendi sınırlarınızı kendiniz belirleyin

  Hayatta prensipleri ve belli kuralları olan insanlar kolay kolay manipüle edilemezler. Sizin için neyin iyi, neyi kötü olduğunu başkaları değil, en iyi siz bilirsiniz. Elbette yaşamın içinde durumlar karşısında esneme payları her zaman vardır ama keskin dönüşler kişinin kendisi için tehlike yaratabilir. Bu yüzden kendi değerleriniz, kendi istekleriniz, kendi hedefleriniz doğrultusunda kendinize belirli çizgiler ve kriterler belirleyin. İnsanların manipülasyona en açık olduğu konulardan biri ilişkilerdir. Karşınızdaki kişi size kendini farklı gösterebilir, sizi yönlendirebilir, kendi isteklerini kabul ettirebilir. O kişiden bağımsız olarak sizin bir ilişkide kendi kriterleriniz varsa ve bunlarda geri adım atmazsanız manipüle edilemezsiniz. Örneğin ilişkide kırmızı çizginiz ‘yalan’ ise ve bu konuda karşınızdaki kişinin bir yalanını yakaladıysanız mantığınızı devreye sokmalı ve bir karar vermelisiniz. Hayatta sınırlarınızı kendiniz belirlerseniz başkalarının sizi o sınırlar üzerinden manipüle etmesine izin vermez ve size zarar vermesinin önüne geçersiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4-Detaylara ve yalanlara dikkat edin

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Manipülasyonu bir anlamda meslek edinen kişiler bunu her zaman yaparlar bu konuda çok ustadırlar. Manipülasyonun destekleyicisi çoğu zaman yalandır ve size aşılamak istedikleri konular için mutlaka bazı yalanlar kullanırlar. Fark edilmemesi için de bu yalanlara genelde önemsiz gibi görünen detaylarda yer verirler. Karşınızdakini farklı zamanlarda dikkatlice dinlerseniz bu yalanların farkına varmaya başlarsınız. Yalan söyleyen kişi manipülatör olmaya çok müsaittir ve o kişiyle tüm diyaloglarınızda söylediklerini kendi süzgecinizden geçirmek durumunda olursunuz. Bir kişinin konuşmalarında yalana yer verip vermediğini anlamanın yolu sizin de bildiğiniz bir konuda bir başkasıyla olan konuşmalarını dikkatli dinlemektir. Başkasına yalan söyleyen kişi mutlaka size de söyleyecektir. Unutmamanız gerekir ki tüm manipülatörler iyi birer yalancıdır. Ama kendilerini mutlaka detaylarda ele vereceklerdir.

  5-Manipülatör kişilerle aranıza mesafe koyun

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Manipülasyon uygulamanın en kolay ve temel yolu sizde suçluluk duygusu uyandırmaktan geçer. Herhangi bir konuda suçluluk hisseden insan yönlendirmelere çok açık olacaktır. Bundan kurtulmanın en kolay yolu ise size suçluluk hissettiren kişileri hayatınızdan çıkarmak veya uzaklaştırmaktır. Kendi kararlarınızı kendiniz vermeli ve sizi manipüle etmek isteyenlere izin vermemelisiniz. Zayıf yönlerinizi başkalarıyla paylaşmanız sizi savunmasız bırakabilir ve yönlendirmeye açık hale getirir. Bu konuya özellikle çok dikkat etmek gerekir. Hayat yolculuğunda sizi bir yerden bir yere başkasının sürüklemesine izin vermeyin, kendi kararlarınızı kendiniz verin. Bizim her gün defalarca yazdığımız “bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” mantramızın temelinde kendimizle birlikte çevremizdekilerin de mükemmele ulaşması yatıyor. Çevremizde kalbi ve zihni kötülüğe değil iyiliğe ve güzelliğe çalışan insanların olması huzurumuz ve mutluluğumuz için son derece önemlidir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow