hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özgüvenli olmak için yapmanız gerekenler

  Özgüvenli olmak için yapmanız gerekenler
  expand

  Bazı zamanlarda özgüveninizi kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Özgüven eksikliği çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Hayâl kırıklığı, sosyal baskılar, eleştiriler ve başarısızlıklar özgüven kaybına sebep olabilir. Özgüven eksikliği yenebilmek için atmanız gereken pek çok adım var. İşte kaybettiğiniz özgüveni tekrar geri kazanmanın yolları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sosyal baskı, stres, eleştiri, düşük benlik, kaygılar, aile ve sosyal çevre bazen özgüven kaybı yaşamanıza sebep olabilir.

  Özgüven eksikliği belirtileri arasında; kendini sürekli olarak eleştirme, sürekli şüphe duyma, risk almaktan kaçınma, iletişim kurmakta zorlanma gibi davranışlar vardır. Ancak kaybettiğiniz özgüveni geri kazanmak çok zor değil. Özgüvenli olmak için yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

  KENDİNİZİ ÇOK İYİ TANIYIN

  Kendinizi tanıdığınızda adımlarınızı çok doğru bir şekilde atabilirsiniz. Kendinizi ve yeteneklerinizi objektif bir şekilde değerlendirin. Güçlü yönlerinizin farkında olun ve gelişim alanlarınız üzerinde çalışın. Kendinizi daha iyi tanıdıkça, özgüveniniz artacaktır.

  HOBİLER EDİNİN

  Günlük hayatın koşuşturmacasında kendinize çok fazla vakit ayıramıyor olabilirsiniz. İlgi duyduğunuz ve başarılı olduğunuz aktiviteleri yaparak kendinizi iyi hissedin. Yeni hobiler edinin. Kendinizi geliştirin ve yeni deneyimler edinin.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ BİR KENARA BIRAKIN

  Hayatınızda her an olumlu düşüncelere yer verin. Olumsuz düşünceler moral bozukluğu yaşamanıza sebep olur.

  Kendinizi olumsuz düşüncelerden arındırın ve olumlu düşünmeye odaklanın. İç sesinizi olumlu bir şekilde yönlendirin ve kendinize güvendiğinizi anlatan ifadeler kullanın. Olumlu düşünceler özgüveni artırır.

  KİŞİSEL BAKIMA ÖZEN GÖSTERİN

  Kendinizi sevin ve bakımınıza özen gösterin. Bedeninize iyi bakmak, kendinizi daha iyi hissetmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olur. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, yeterli uyumak ve iyi bir görünüme sahip olmak özgüveni artırma konusunda oldukça etkilidir.

  KORKULARINIZDA YÜZLEŞİN

  Korkularınızı tanıyın ve onlarla yüzleşin. Korkularınızı adım adım yenmek, özgüveninizi güçlendirecektir. Korkularınızla yüzleşmek için küçük adımlar atın ve ilerlemenizi kutlayın.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow