5 asırlık külliyenin restorasyonu için duvar yıkılarak kapı açıldı

5 asırlık külliyenin restorasyonu için duvar yıkılarak kapı açıldı

Bursa'nın Yenişehir İlçesi'ndeki Sinan Paşa Külliyesi'nin kentin sosyal ve kültürel yaşamında kullanılacak bir merkez haline getirilmesi için geçen ay başlatılan restorasyon çalışmalarında araç ve malzeme girişini sağlamak amacıyla tarihi duvarın yıkılarak kapı açılması tepkilere neden oldu.

Konuyu inceleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, üzerinde çatlaklar bulunan ve zemin koduna kadar indirilen duvarın imalatlarının tamamlanıncaya kadar malzeme akışını sağlayacak başka bir ulaşım yolu bulunmadığı için açık kalacağını belirterek, imalatların tamamlanmasının ardından uygun teknikler ile kapatılacağını bildirdiler.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesinde, Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan ve sadece camii, medrese birimleri, imaret, kuzeydoğuda külliyenin ana girişi ve batıda camiye girişi sağlayan kapının ayakta olduğu yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonla birlikte ilk günkü ihtişamına kavuşturmak 22 Mayıs'ta restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti'li Recep Altepe'nin de katıldığı törenle başladı.


22 Mayıs 2015'de restorasyon başlatılmıştı


Dış duvarın yıkılması tepkilere neden oldu


Bütünüyle restorasyon ve çevre düzenlemesini bünyesinde barındıran çalışmaların ardından sosyal ve kültürel amaçlı olarak ilçede hizmet verecek olan tarihi külliyenin geçtiğimiz günlerde dış duvarının yıkılarak, araç girişi ve malzeme taşınması için kapı açılması ilçede tepkilere neden oldu.


Bursa'nın Topkapı'sı olarak nitelendirilen kent merkezindeki Muradiye Külliyesi başta olmak üzere çok sayıda restorasyon çalışmasını sürdüren firma yetkilileri de, yıkılarak kapı açılan duvarın 7-8 yıl önce Vakıflar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyonda yapıldığını belirterek, "Yürüttüğümüz çalışmalar Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu'nun onayladığı proje çerçevesinde yürütülüyor. Proje kapsamında bu duvarlar da bölümler halinde elde geçirilecekti. Çalışmaları tamamladıktan sonra duvar numaralandırılan taşlarla yapılarak eskitmesi gerçekleştirilecek" diye konuştu.


IŞİD 'in ölüm hücreleri


Restorasyondan sonra kapatılacak


Tepkiler üzerine konuyu inceleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyonda yapıda ciddi çatlaklar tespit edildiği, bunların onarımının gerçekleştirilmesine rağmen sıkıntının devam ettiğini belirttiler.


Yeni hazırlanan projede hem iç hem de dış duvardaki çatlakların giderilmesi için çalışma yapılmasının hedeflendiğini kaydedilen açıklamada, "Batı cephesinde bulunan bahçe duvarının çürütülerek ve numaralandırılarak kısmi olarak söküm işlemine başlanılması planlanmıştır. Çürütmesi planlanan duvar üzerinde çatlakların ciddi olarak gözüktüğü ve buradan alınacak malzemelerin taş, sıva ve harç boyutunda analizlerin yapılması ilk olarak amaçlanmıştırö denildi. Çürütme yapılması sırasında bahçe duvarının harç özelliklerini yitirmesi ve çatlakların çok derin olmasından dolayı dökülmeler ve boşalmalar meydana geldiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:


"Duvarın bu şekilde bırakılması sağlıklı olmayacağından dolayı bu bölümün duvar zemin kotuna kadar indirilerek, duvar elemanlarını koruma altına alınmıştır. Külliyenin kazı alanı bulunduğundan malzeme akışını sağlayacak başka bir ulaşım yolu bulunmamaktadır. Bu nedenle çürütülerek zemin kotuna kadar açılan bahçe duvarının, imalatların tamamlanmasından müteakip uygun teknikler ile kapatılması düşünülmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS