8,5 milyon yıllık fosiller adres değiştiriyor

A A

15.05.2016 - 13:13 Son Güncelleme:

Çankırı'da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede sergilenen 8,5 milyon yıllık fosiller, yeni Çankırı Müzesi'ne taşınıyor.

8,5 milyon yıllık fosiller adres değiştiriyor

İkinci Abdülhamid tarafından 20. yüzyıl başlarında hükümet konağı olarak yaptırılan ve uzun yıllar Çankırı Adliyesi olarak hizmet veren tarihi yapının, adliyenin yeni yerine taşınmasının ardından 2014 yılında müze yapılmasına karar verilmişti. Tarihi yapı, kısa süre sonra yenilenmenin tamamlanmasının ardından da paleontoloji, etnografya ve arkeoloji müzesi olarak hizmet verecek.

Eurovision'u Ukrayna kazandı

Binanın önemli bölümü "Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nden" çıkartılan 8,5 milyon yıllık fosillere ayrılacak. Çankırı Müze Müdürü Ali Atmaca, Çankırı'nın ilk arkeoloji ve etnografya müzesinin, 1981'den bu yana şu anki yerinde tarih tutkunlarını ağırladığını söyledi.

Atmaca, müzede şehrin giyim, yemek kültürüne yer verileceğini, bunun yanında bölgede kazılarda çıkartılan eserlerle ilgili ayrıntılı bilgi verileceğini de bildirdi. Yeniliklerin ardından dokunmatik ekranlardan eserlerin tarihi ve kullanılış şekli hakkında bilgi alınabilecek, interaktif uygulamalar olacak.

8.5 milyon yıllık fosiller olacak

"Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nde 1997 yılında kurtarma çalışması olarak başlayan kazılar, 2001 yılından beri Bakanlar Kurulu kararıyla bilimsel çalışma olarak devam ediyor. Kazılarda bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, kılıç dişli kaplan, kuyruksuz maymun, antilop, sırtlan ve kirpi gibi 20'nin üzerinde türün fosillerine ulaşıldı.

Buradan çıkartılan fosillerin büyük bölümü müzemizde sergileniyordu. Şimdi bu fosilleri güzelce toplayıp, kutulara yerleştirdik. Önümüzdeki haftalarda yeni yerlerine taşıyıp, yerleştireceğiz. 'Çorak Yerler Fosil Lokalitesi'nden' çıkartılan 8,5 milyon yıllık fosiller yeni müzemizde sergilenmeye devam edilecek. Bunun yanında Çankırı'nın o dönem nasıl olduğuna dair bir bölüm de olacak. Burada bu bölgede yaşayan hayvanlar ve bitki örtüsüne yer verilecek."

Kaplan ve zürafa orijinal boyutunda sergilenecek

Ali Atmaca, müzede canlandırmalar olacağını vurgulayarak, "Çankırı'dan çıkartılan fosillerin canlandırması müzemizde bulunacak. Şu anda müzeye orijinal boyutlarında kılıç dişli kaplan ve zürafa iskeleti yerleştirildi. İnsanlar fosilleri incelerken, bu fosillerin o dönemki yapılarına uygun canlandırmasını görebilecek" diye konuştu.