"Bin Varmış Bir Yokmuş" fotoğraf ve araştırma yarışması

"Bin Varmış Bir Yokmuş" fotoğraf ve araştırma yarışması

"Bin Varmış Bir Yokmuş" fotoğraf ve araştırma yarışması

Türkiye'nin geçmişte sahip olduğu kültürel çeşitlilik ve bunun yok oluş sürecine dair kitaplar yayınlayan ve etkinlikler düzenleyen Birzamanlar Yayıncılık, üniversite öğrencilerinin katılacağı bir fotoğraf ve araştırma yarışması düzenliyor.

Birzamanlar Yayıncılık, yarışmanın amacını, "her gün biraz daha kaybolmakta olan kültürlerin izlerini görünür kılmak ve üniversite gençliğine fotoğraf çekme, araştırma ve yazma konusunda deneyim kazandırmak" olarak açıkladı.

Yarışmaya gönderilen fotoğrafların, şimdi büyük ölçüde kaybolmuş olan Anadolu'nun kadim halklarının (Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Süryaniler, Bulgarlar, Keldaniler, Nasturiler, Ezidiler vd) kültürel mirasına ilişkin olması bekleniyor.

Katılanlardan sadece konuyla ilgili en ilginç, teknik ve estetik açıdan en kaliteli fotoğrafları çekmiş olmaları değil, resmettikleri mekânın/şeyin tarihi, anlamı vb hakkında kısa da olsa araştırmaya dayalı bir metin sunmaları da isteniyor.
Star Wars'ın yeni fragmanı yayınlandı
Bir katılımcı aynı konuda veya farklı konularda birden çok eserle yarışmaya katılabilecek. Bu durumda her eser yarışmada ayrı ayrı değerlendirilecek.

Kimler katılabilir?

Yarışmaya, 2015-2016 öğretim yılında herhangi bir üniversitenin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarında öğretime devam eden, 30 yaşını aşmamış (1985 veya daha sonraki yıllarda doğmuş) öğrenciler katılabilir.

Eserlerin değerlendirilmesi

Yarışmaya yollanan eserler, şu kişilerden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilecektir:

* Bülent Bilmez, Doç. Dr., İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi, Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
* Evangelia Şarlak, Prof. Dr., Işık Üniversitesi öğretim üyesi, Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı
* Kadir Çıtak, fotoğraf sanatçısı
* Manuel Çıtak, fotoğraf sanatçısı
* Nükhet Everi, turizm rehberi
* Osman Köker, Birzamanlar Yayıncılık Yayın Yönetmeni

Takvim

Eserlerin son teslim tarihi 22 Kasım 2015.

Yarışma sonuçları 1 Aralık 2015 tarihinde açıklanacak.

Yarışmada dereceye giren veya başarılı bulunan eserlerin yer aldığı serginin açılışı ve kataloğun yayınlanışı 2015 Aralık ayında gerçekleşecek.

Ödüller

Yarışmada birinci olan eser sahibine 3 bin TL, ikinci olan eser sahibine 2 bin TL, üçüncü olan eser sahibine ise bin TL para ödülü verilecek.

İlk beş dereceye giren katılımcılara toplam 10 bin TL değerinde kitap armağan edilecek. Ödül alan ve başarılı bulunan eserler bir sergi ve kitapta bir araya getirilecek. Yarışmaya katılan bütün öğrencilere birer sertifika verilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.binvarmisbiryokmus.org