Cibinlik Ne Demek? TDK'ya Göre Cibinlik Kelime Anlamı Nedir?

Cibinlik Ne Demek? TDK'ya Göre Cibinlik Kelime Anlamı Nedir?

Cibinlik Ne Demek? TDK'ya Göre Cibinlik Kelime Anlamı Nedir?

Eski Türkçede cibin kelimesi hem sinek hem de sivrisinek anlamına gelir. Bu kelimeden türetilmiş cibinlik ise, sinek ve çeşitli haşerelerin yatağa gelmesini engelleyen tül perdedir. Birçok farklı renk ve desende imal edilen cibinlikler, günümüzde daha çok dekorasyon amaçlı kullanılır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cibinlik Ne Demek? 

Cibinlik, Türk toplumlarında 13. yüzyıldan beri kullanılan bir çeşit koruyucudur. Günümüzde bebeklerin daha rahat uyuyabilmesi için üretilen birçok cibinlik çeşidi bulunuyor. Tam otomatik kurulabilen bazı modelleri uzaktan kumanda ile açılıp kapanabilir. 

Hem cibinlik hem de gölgelik olarak kullanılabilen modeller dış mekanlar için de uygundur. Kız çocukları için pembe, turuncu ve kımızı gibi renkler tercih edilirken, erkek çocukları için de beyaz, yeşil ve mavi gibi renk seçenekleri sunuluyor. 

Askıları ile birlikte satılan cibinliklerin kurulumu son derece pratiktir. Şifon kumaşından imal edilen çeşitlerinin yanı sıra güpürlü ve desenli olan modelleri de sıklıkla tercih ediliyor. Çok yönlü kullanımlar için ideal standartlara sahip olan cibinliklerin garanti süreleri ise 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir. 

Sadece bebek ve çocuklar için değil yetişkinler için de üretilen cibinlik çeşitleri, başta yatak odası olmak üzere evin tüm odalarında kullanılabilir. 

TDK'ya Göre Cibinlik Kelime Anlamı Nedir? 

TDK'ya göre cibinlik kelimesinin sözlük anlamı sineklik ve koruyucu perdedir. Dekoratif olması nedeniyle genellikle tül kumaştan imal edilen bu ürünlerin farklı kumaşlardan üretilen farklı modelleri de mevcuttur.