Mardin'de Rus Avangard'ı

Covid - 19 Salgını nedeniyle oldukça sakin bir dönem geçiren sanat yaşamı yeniden hareketlenmeye başladı.Güneydoğu Anadolu’nun kadim kenti Mardin’de kültürel etkinlikler yeni bir sergiyle devam ediyor. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisine ev sahipliği yapıyor.

CNN Türk'ten Sinan Kunter'in haberine göre, daha önce İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde aynı başlıkla gerçekleşen serginin 200 parçalık bölümü Mardin’e getirilerek, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi - Costakis Koleksiyonu'ndan eserlerle gerçekleştirilen sergi, Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerine ışık tutuyor.

Rus Avangardı ekolünden pek çok sanatçının çizimleriyle yer aldığı sergide, bu dönemde üretilen öncü sahne kuramları da sergide yeniden canlandırma ve konstrüksiyonlar aracılığıyla sunuluyor. Tiyatronun öncü ismi Vsevolod Meyerhold’un 1922’de sahnelediği Yüce Gönüllü Aldatılan Koca’nın Popova imzalı sahne dekoru, sergide model konstrüksiyonuyla temsil ediliyor. Sergide ayrıca döneme dair belgesel filmler de izlenebiliyor.

Rus Avangard’ı 2009’da açılan müzede bugüne dek gerçekleşen 10’cu sergi.
Mardin’deki yüksek devlet erkanının katıldığı bir törenle açılan sergide konuşan Dr. Dilek Sabancı; “Rus Avangardı’yla, pandemi sürecinden etkilenen kültür sanat faaliyetlerini bu kadim şehirde yeniden canlandırmaktan gurur duyuyoruz. Muhteşem sergimizin yanı sıra dopdolu bir programla sanata doyacağız.
Mardin ve Diyarbakır'daki farklı tiyatrolarda çalışan oyuncularla gerçekleştirdiğimiz kıymetli iş birlikleri, müzemizde sahnelenecek tiyatro oyunları bizim için çok değerli. Bilim ve sanat, teknoloji ve kültür bugün hâlâ birbirinden beslenen önemli alanlar.” Diyerek görüşlerini dile getirdi.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ise sergiyle ilgili yaptığı açıklamada; “Halihazırda uluslararası sanat takviminde de yer alan bu benzersiz şehir, gerek kültür sanat ajandası, gerekse sanatçılarıyla dünya sanat otoritelerince yakından takip ediliyor.” Diyerek, Mardin’in kültür ve sanata olan ilgisini vurguladı.

Tarihin en sıra dışı sanat akımlarından biri kabul edilen Rus Avangardı’nı tanımak için önemli bir fırsat sunan sergi kapsamında tiyatro gösterileri de yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS