Emre Ezelli'den dördüncü kişisel sergi: Dichotomy

Emre Ezelli'den dördüncü kişisel sergi: Dichotomy

Emre Ezelli’nin dördüncü kişisel sergisi Dichotomy, 26 Eylül’de Shâmànté Kulturwerkstatt Weißgerberlände 22 Viyana'da açıldı.

Heykeltraş Emre Ezelli bu sergisinde önceki sergilerinde olduğu gibi buluntu malzemelerle çalışıyor. Bu sergiyi diğerlerinden ayıran ise serginin malzemesi değişik özelliklere sahip kağıtlardan oluşması. Dichotomy sergisinde, kağıtlar kitap ve dergilerden toplanan görsellerle bir araya gelerek kolajlar oluşturuyor. Kolajlarda görülen karakterlerin ise her birinin farklı bir hikayesi var.

Ezelli, sergisinde yer verdiği bu hikayelerde günlük hayatında karşılaştığı diyaloglardan, okuduğu kitaplardan ve izlediği tiyatro ve sinema sahnelerinden ilham aldığını söyledi. Bunların alt metinlerini etiket makinesi ile bastığını anlatan Ezelli, "Dikotomi her bir işte açıkça görmesek de hikayelerin arka planı ve üretim biçimleri dinlendiğinde paradoksun nasıl sergiyi şekillendirdiği görülebiliyor. Bu sergide yarattığım aklı karışık karakterlere hikayelerini anlatabilecekleri bir yer veriyorum" dedi.
DİKOTOMİ KARARSIZLIK VE ZITLIĞI AÇIKLIYOR

İlk defa Yunan Filozof Zeno tarafından kullanılan ve hareketin matematiksel bir formülle imkansızlığını açıklamaya çalışan bir paradoks olarak tanımlanan dikotom, kararsızlık ve zıtlık hislerini açıklamak için kullanılıyor. Bu duygu bozukluğu kişilerin hiçbir zaman anı yaşayamamasına neden oluyor. Çünkü bu kişiler daima diğer seçenekleri düşünüyor ve bitmek bilmeyen bir rahatsızlık içinde oluyorlar.
EMRE EZELLİ HAKKINDA

Emre Ezelli 1986 yılında İzmir’de doğdu. Yaratıcı üretimleri 1992 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Çocuk Kulübü’ne katılmasıyla başladı ve 1993-1994 yılında TÜBİTAK resim ödülünü almasıyla devam etti. Namık Kemal Lisesi’nden mezun olduktan sonra Heykel bölümünden mezun olan Ezelli, pratiğini alternatif malzemeler kullanarak geliştirdi. Şimdiye kadar heykeltraş ve tasarımcı Emre Ezelli, 8 karma ve uluslararası sergiye katıldı. Türkiye’de 3 tane kişisel sergi açan Ezelli hem yurtdışından hem de Türkiye’den heykel ve tasarım alanında ödüller aldı. Ayrıca heykelleri özel koleksiyonlarda da yer almaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS