Yılın kelimesi belli oldu

Yılın kelimesi belli oldu

Oxford Sözlüğü yılın kelimesini "toxic" olarak açıkladı.

Oxford Sözlüğü 2018'de yılın kelimesini zehir, zehirli anlamına gelen "toxic" olarak açıkladı.

Sözlüğün internet sitesinde kelimenin aranma oranının bu yıl yüzde 45 oranında arttığı gözlemlenirken, Twitter hesabından yapılan paylaşımda insanların "toxic" kelimesini artık her durum, mesele ve olayda kullanmaya başladıklarına dikkat çekildi.

Oxford Sözlüğü'nün, 2018 yılının kelimesi için diğer adayları teknoloji karşıtı tepki anlamına gelen 'techlash' ve birisinin kendisinden şüphe etmeye başlaması anlamına gelen 'gaslighting' idi.

Bu senenin diğer popüler kelimeleri ise yeni bir akım haline gelen tercih dışı bekar anlamına gelen 'incel', bir yerin turizm açısından rağbet görmesi manasındaki 'overtourism' ve birini yakın markaja almak anlamındaki 'orbiting' oldu.

Geçen yıl "youthquake" seçilmişti

Oxford Sözlüğü geçtiğimiz yılın kelimesini gençlerin eylemleri ya da etkilerinden doğan, kayda değer kültürel, politik ya da sosyal değişim yani 'gençlik sarsıntısı' anlamına gelen "youthquake" olarak belirlemişti.

2016'da ise, ‘nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu‘ anlamına gelen ‘post-truth’ (gerçek ötesi) yılın kelimesi olarak seçilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS