Son Dakika

Edip Cansever Kimdir? Edip Cansever Şiirleri…

A A

10.01.2022 - 12:25

Türk edebiyatına büyük katkıları olan bir Türk şairi olan Edip Cansever ikinci yeni ebedi akımına dahil olmuş bir sanatçıdır. Edip Cansever sevilen şiirler ve eserler vermesinin yanında 3 adet ödül almış bir şairdir.

Edip Cansever Kimdir? Edip Cansever Şiirleri…

 Edip Cansever Kimdir? 

 1928 yılında İstanbul' da dünyaya gelmiştir. İlk eserlerini ortaokul dönemlerinde veren şairin ilk şiiri de 1944 yılında İstanbul dergisinde yayınlanmıştır. Edip Cansever eserlerinde çevresindeki insanları ve onların içsel yaşamlarını konu edinmiştir. 1977 yılında yazdığı şiirlerden TDK ödülü kazanmıştır. 1986 yılında hayata veda etmiştir.

 Edip Cansever şiir türünde eserler vermekte ve hayatının bir kısmında sürekli şiir yazmak ile uğraşmıştır. Eserleri birçok dergide yayınlanan Edip Cansever sevilen ve beğenilen bir şair olarak akıllarda kalmıştır.

 Edip Cansever Şiirleri Ve Eserleri Nelerdir?

 Edip Cansever şiir dalında eserler veren bir şair olmasının yanında söylemiş olduğu edebi sözler de günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Edip Cansever eserlerini şöyle sıralamak mümkündür.

 Aşklar İçinde, Yerçekimli Karanfil, Mendilimde Kan Sesleri, Uzak Yakınlık, Ay Kırmızı Aylar Kırmızı, İçinden Doğru Sevdim Seni, Belirsizlikler, Masada Masaymış Ha, Adsız Bir Çiçek, Bitti O Sevda, Adını Funda Oteli Koy, Beyaz Atlar Sulara, Ben Bu Kadar Değilim, Acaba, Birgün, O Mavilik Derdi Edip Cansever eserleri olarak bilinmektedir.

 Edip Cansever'in edebi sözleri ise şöyledir;

 Kimsenin öldüğü yok yaşadığı da herkes biraz var o kadar.

 Öyle bir çık ki karşıma her baktığımda ilk defa görüyormuşum gibi az kalsın ölüyormuşum gibi hissedeyim seni.

 Bakmayın etrafımda çok insan dolandığına sırılsıklam yalnızım aslında.

 Seni sevmek intihar. Sevmemek ihtimal bile değil.

 Tekrarı yoktur bazı şeylerin. Hayat gibi aşk gibi ömür gibi.

 Edip Cansever eserlerinde sıklıkla otellerden konu edindiği için kendisine otel şairi de denilmiştir. Edip Cansever eserleri ile günümüzde birçok şair ve yazara ilham kaynağı olan bir şair olarak kabul edilmektedir.

 ​