Anadolu Ajansı Gözüyle 2015 - 2

Anadolu Ajansı, 2015 yılında dünyada ve Türkiye'de öne çıkan olayları fotoğraflarla derledi.2015'in en önemli olayları
Ukrayna'da Ortodoks Hristiyanlar, Vaftiz Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, "günahlarından arınmak" inancıyla soğuk havada suya girdi. Odessa kentinde Vaftiz bayramı etkinlikleri çerçevesinde bir grup vatandaş, "Yıldız Savaşları" dizisinin kahramanı Darth Vader ve diğer kahramanların kıyafetinde suya girdi. (Fotoğraf: Maksim Voytenko)
2015'in en önemli olayları

Daha iyi bir yaşam umuduyla Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kaçarak yasadışı yollarla Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışanların "koridor" olarak kullandığı yerlerden Gevgeli'deki tren istasyonunda hareketlilik yaşandı. Yunanistan'dan Makedonya'ya giren sığınmacılar, Gevgeli'den trenlerle Tabanovtse'ye oradan da Sırbistan'a gitmeye çalıştı. (Fotoğraf: Ilin Nikolovski)

2015'in en önemli olayları
Ankara'da akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkilerken tıkanan rögarlardan taşan sular sürücülere zor anlar yaşattı. (Fotoğraf: Murat Kula)
2015'in en önemli olayları

Nablus kentindeki Kafr Kaddum köyünde, İsrail'in arazileri kamulaştırması, Filistinliler tarafından protesto edildi. İsrail güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği müdahaleye göstericiler, taş atarak karşılık verdi. (Fotoğraf: Ahmed Talat)

2015'in en önemli olayları
Avrupa ülkelerine gitmek için Yunanistan'ın Midilli adasında bulunan binlerce sığınmacı, başkent Atina üzerinden istedikleri ülkeye gidebilmek için bekledi. (Fotoğraf: Ayhan Mehmet)
2015'in en önemli olayları

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde Yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için yüksek kesimlere çıkan yaylacılar, her gün binlerce koyunu süt sağımı için sürüler halinde köyüne getiriyor. Sağım işlemi gerçekleştikten sonra sönmüş bir volkanik dağ olan ve Türkiye'nin en büyük volkanik gölünün üzerinde bulunduğu Nemrut dağının eteklerine yayla yolculuğu başlıyor. (Fotoğraf: Ali İhsan Öztürk)

2015'in en önemli olayları
Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş ile Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor takımları Ankara Osmanlı Stadyumu'nda karşılaştı. (Fotoğraf: Murat Kaynak)
2015'in en önemli olayları
İzmir'in Çeşme ilçesinde, Afganistan uyrukluları taşıyan lastik botun batmasının ardından TCSG Umut Gemisi sığınmacıları kurtarmak için çalışma yaptı. Denizden gemiye alınan 12 yaşındaki Mehdi isimli çocuk donmaktan kurtarıldı. (Fotoğraf: Cem Öksüz)
2015'in en önemli olayları

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılar, Hırvatistan'dan Slovenya'ya girdikten sonra atlı polisler öncülüğünde Rigonce kasabasına getirildi. (Fotoğraf: Aleš Beno)

2015'in en önemli olayları

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde düzenlenen "3. Çıldır Altın At Kış Şöleni", yaklaşık 50 santimetre kalınlığında buzla kaplı göl üzerinde yapıldı. (Fotoğraf: Günay Nuh)

2015'in en önemli olayları

Askeri lise öğrencileri, İzmir'in Urla ilçesindeki Menteş bölgesindeki yıl sonu kampı süresince Kara Harp Okulu'nda alacakları askeri eğitime temel oluşturacak şekilde fiziksel gelişim, dayanıklılık, mücadele azmi ve motivasyonlarını artıracak, ekip ruhunu geliştirecek, fiziksel yeteneklerini artırıcı eğitimlerden geçiriliyor. (Fotoğraf: Emin Mengüarslan)

2015'in en önemli olayları

Gazze'nin Eş-Şatı Kampı'ndaki El-Hubeyl ailesine ait evde mumdan sıçrayan ateş nedeniyle çıkan yangın sonucu hayatlarını kaybeden Amru (3) ve kardeşi Halid (4) için cenaze töreni düzenledi. (Fotoğraf: Khaled al-Sabbah)

2015'in en önemli olayları
Muğla'nın Fethiye ilçesinde, denizde başı ve yüzgecine parke taşı bağlanmış halde bulunan yeşil deniz kaplumbağası telef oldu. (Fotoğraf: Utku Uçrak)
2015'in en önemli olayları

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Sarayiçi'nde farklı boylardaki müsabakalarla devam etti. Bir pehlivan, kıspetinin içine dolan suyu boşaltmak için duşların bulunduğu bölümde amuda kalktı. (Fotoğraf: Gökhan Balcı)

2015'in en önemli olayları

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final müsabakasında, rakibi Osman Aynur'u yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. (Fotoğraf: Hakan Mehmet Şahin)

2015'in en önemli olayları
Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara karşı operasyonlara gönüllü olarak katılanlardan oluşan "Aydar Taburu" askerleri, Savunma Bakanlığı’nın bulunduğu caddeyi kapatarak topladıkları lastikleri ateşe verdi. (Fotoğraf: Vladimir Shtanko)
2015'in en önemli olayları

Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki mülteci köyünde Afgan mülteciler kötü şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. (Fotoğraf: Metin Aktas)

2015'in en önemli olayları

Gelecek yıl tamamlanması beklenen ve İstanbul trafiğini rahatlatacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar 24 saat devam ediyor. (Fotoğraf: İsa Terli)

2015'in en önemli olayları
Suriye'de Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Sukeri mahallesindeki yerleşim yerine saldırdı. Çok sayıda binanın yıkıldığı saldırıda, sivil savunma ekipleri ve vatandaşlar, enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştı. (Fotoğraf: Ahmed Muhammed Ali)
2015'in en önemli olayları
Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile Galatasaray Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi'nde karşılaştı. Bir pozisyonda Fenerbahçeli Abdoulaye Ba, Galatasaraylı Lukas Podolski ile mücadele etti. (Fotoğraf: Metin Pala)
2015'in en önemli olayları
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde etkili olan fırtına nedeniyle Kabe'de bir vincin devrildiği alanda günün ilk ışıklarıyla kazanın izleri ortaya çıktı. Olay sonrası Mescidi Haram'da vincin devrildiği Safa ve Merve tepelerinin bulunduğu alanın yanındaki yaklaşık 500 metrekarelik bölüm, 2. ve 3. katlar ibadete kapatıldı. (Fotoğraf: Özkan Bilgin)
2015'in en önemli olayları
Mısır'ın başkenti Kahire'de yaşayan Ortodoks Kıpti Hristiyanlar, Mukattam semtinde bulunan Simon Kheras Kilise'sinde Paskalya Bayramı'nı kutladı. (Fotoğraf: Ahmed İsmail)
2015'in en önemli olayları

Türk atçılığının en ünlü Arap atlarından olan "CAŞ"tan (solda), 20 kısrakla çiftleştirilerek şampiyon adayı taylar yetiştirilmesi hedefleniyor. (Fotoğraf: Ali Atmaca)

2015'in en önemli olayları

Galatasaraylı taraftarlar, ligin bitimine bir hafta kala gelen şampiyonluğu, Florya'daki Metin Oktay Tesisleri içine girerek çim sahada kutladı. (Fotoğraf: Erhan Elaldı)

2015'in en önemli olayları

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in naaşı memleketi Isparta'ya getirildi. Kaymakkapı Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, cenaze aracının üzerine gül attı. (Fotoğraf: Süleyman Elcin)

2015'in en önemli olayları
İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) üçüncü hafta mücadelesinde Atletico Madrid ile Barcelona takımları, Vicente Calderon Stadı'nda karşı karşıya geldi. Barcelona takımın teknik direktörü Luis Enrique (önde), futbolcusu Lionel Messi'yi yedekte bıraktı. (Fotoğraf: Burak Akbulut)
2015'in en önemli olayları

Halk arasında "yıldız kayması" adlandırılan en bilinen göktaşı yağmurunu izlemek isteyenler Van'ın yüksek kesimlerinde gözlem yaptı. Edremit ilçesinin tepelerine gelen gökyüzü meraklıları, buralarda kurdukları çadırlarda kaldılar ve göktaşı yağmurunu gözlemlemeye çalıştılar. (Fotoğraf: Ali İhsan Öztürk)

2015'in en önemli olayları

Gazze'de soğuk havaların etkili olmasıyla birlikte İsrail'in son saldırılarından etkilenen Şucaiyye Mahallesindeki Filistinliler, zor şartlar altında yaşamını sürdürdü. İsrail saldırılarında enkaza dönen binalardaki küvet ve benzeri ev eşyaları, çocukların oyun alanı haline geldi. (Fotoğraf: Ashraf Amra)

2015'in en önemli olayları
Muğla'da etkili olan yağış nedeniyle Düğerek ve Karabağlar mahalleleri ile Çevre Yolu çevresindeki tarım alanları ve bazı yollar su altında kaldı. Su altında kalan tarım arazileri, yeni oluşmuş bir göl görüntüsü oluşturdu. (Fotoğraf: Durmuş Genç)
2015'in en önemli olayları

Bangladeş'in başkenti Dakka'da, maddi durumu iyi olmayan çalışan anneler, işe çocuklarını da götürmek zorunda kalıyor. Kreşe gitme imkanı olmayan çocuklar, anneleri çalışırken diğer çocuklarla oyun oynayarak vakit geçiriyorlar. (Fotoğraf: Zakir Hossain Chowdhury)

2015'in en önemli olayları

Van'da soğuk hava hayatı olumsuz etkiledi. Gevaş ilçesine bağlı Göründü mahallesinde hayvanlarını otlatan çobanlar ateş yakarak ısındı. (Fotoğraf: Ali İhsan Öztürk)

2015'in en önemli olayları
Türkiye'nin lale üretiminin yaklaşık yüzde 90'ını karşılayan Konya'nın Çumra ilçesindeki firmanın yılda ürettiği 60 milyon lale, İtalya, Bulgaristan, Türkmenistan, Afganistan gibi pek çok ülkenin cadde ve meydanlarını süslüyor. (Fotoğraf: Orhan Akkanat)
2015'in en önemli olayları

Peru'nun başkenti Lima'da yeni iş hukuku yasasını protesto eden binlerce genç yürüyüş düzenledi. 18-24 yaş arası gençlerin sosyal haklarını etkileyen yasayı protesto eden çoğu öğrenci binlerce genç, zaman zaman polis ile arbede yaşadı. (Fotoğraf: Sebastian Castaneda)

2015'in en önemli olayları
İstanbul'da etkisini gösteren soğuk havada hayvanları unutmayan vatandaşlar Sarayburnu'nda kedileri ve martıları besledi. (Fotoğraf: Burak Akbulut)
2015'in en önemli olayları
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz için Riyad'da cenaze namazı kılındı. (Fotoğraf: Kayhan Özer)
2015'in en önemli olayları

Şah Fırat Operasyonu kapsamında yurda getirilen manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığında hazırlanan türbede muhafaza altına alındı. Askeri konvoyla getirilen ecdat yadigarı emanetler için hudut komutanlığında tören düzenlendi. Duanın ardından sandukalar askerlerin omuzunda geçici ikametlerine alındı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. (Fotoğraf: Okan Özer)

2015'in en önemli olayları

Avustralya'nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2015'de akrobasi uçakları yerden patlatılan alev toplarının üzerinde gösteri uçuşu gerçekleştirdi. (Fotoğraf: Recep Şakar)

2015'in en önemli olayları

Pakistan'ın Rawalpindi kentindeki Navaz Şerif Parkı'nda mobil akrobatlar 'ölüm kuyusu' adı verilen yerlerde hünerlerini sergileyip ekmek paralarını kazanıyor. Mobil akrobatlar araba ya da motorsiklet ile tahta zemin üzerinde hiç bir güvenlik önlemi olmaksızın zemine yaklaşık 90 derece açıyla gösterilerini gerçekleştiriyor. (Fotoğraf: Metin Aktas)

2015'in en önemli olayları

Pakistan'da Ramazan Bayramında çocuklar balonlarla kutlamalara katıldı. (Fotoğraf: Sabir Mazhar)

2015'in en önemli olayları

Bitlis'te yaşayan kadınlar, günlük yaşamın zorluklarına karşın ev işlerini aksatmadan yürütüyor. (Fotoğraf: Oktay Bayar)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS