hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Google Hip Hop'un 44. yılını kutladı

  Google Hip Hopun 44. yılını kutladı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Özel günlerde Doodle yayınlayan Google Hip Hop'un 44.yılını kutlamayı unutmadı. Bizlere bir DJ gibi müzik çaldıran Google, çeşitli yönlendirmelerle neler yapmamız gerektiğini tarif ediyor. Yaptığımız müziğe ve görevleri yerine getirme oranımıza göre seviye atlatıyor. İşte Doodle'a konu olan Hip Hop müziğinin tarihine dair bilgiler:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  11 Ağustos 1973'de Koll Herc adlı DJ'in Boogie Down Bronx'da düzenlediği bir "okula dönüş partisi",bildiğimiz anlamda müziği sonsuza dek değiştirdi. İki turntable kullanan DJ'ler, enstürümental break aralığını uzatarak insanların daha uzun süre dans etmesini sağladı. Bu tarza zaman içinde breakdance adı verildi. Daha sonra, partiyi canlı tutmak için ritimlerin üzerine kafiyeli sözler ekleyen MC'ler(Master of Ceramonies,Takdimci) ortaya çıktı. DJ Kool Herc'in verdiği ilk partiden bu yana geçen zaman içinde hip hop, müzik dünyasında etkili bir güç haline geldi. Dans, sanat, moda ve diğer alanlarda da etkili bir güç haline geldi. Tarihi öneme sahip bu yıldönümünde  DJ olmak için ihtiyaç duyacağın her şey burada: iki turntable ve bir sandık dolusu plak.

  Hip hop 1970'li yılların sonunda Amerika'da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Breakdansını ve DJ'liği içerir. Hip hop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.

  Google Hip Hopun 44. yılını kutladı

  Hip hop kültürleri

  West Coast Hip Hop: Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. 1980'li yılların başlarında Kaliforniya'da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rapte olduğu gibi yaşanmışlık ön plandadır. N.W.A, 1990'larda West Coast Hip Hop'ın önde gelen grubudur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  East Coast Hip Hop: 1970 yıllarında ABD'nin New York City bölgesi ve çevresinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni "old school" tarzın dışında "East Cost" daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East Coast Hip Hop'ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasa da agresif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.

  Google Hip Hopun 44. yılını kutladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rap

  1970'lerin başında New York'un siyah gettolarında doğan Hip hop kültürünün müziğidir. Rap "Rhytm And Poem" ("Ritim ve Şiir" ya da "Ritmik Şiir") veya "Rhytmic African Poetry" (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak bilinse de aslında Rap, İngilizce'de "ağır eleştiri" demektir ve "and" kelimesi kısaltmalarda asla "a" harfiyle sembolize edilmez (&,n,N) [Rock n Roll, R&B, P&G]. Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı hip hop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir.

  MC / Rapper: Açılımı "Master of Ceremony (seremoni ustası)" dir. Rap müzikte şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen, rap stilini belirleyen, bass ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere MC denir. MC, bölümlere ve yaptığı işlere göre gruplara ayrılır. MC: Solisttir, şarkıyı söyler ve rap stili düzenlemekle hükümlüdür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diss: Rap müzikte rapçilerin birbirlerini yermek için yazıp söyledikleri parçalar.

  Acapella: Rap müzikte doğaçlama ve canlı performanslara denir.

  Cypher: Birkaç MC'nin canlı olarak bir araya gelip her birinin kendi parçasını okuyarak birleştirmesi.

  Breakdance

  "Sokak dansı" olarak da bilinen hip hop kültürüne ait dans türü. Kız break dansçılara b-girl, erkeklere b-boy denir.

  Google Hip Hopun 44. yılını kutladı

  Graffiti

  Sprey boyalarla duvarlara, trenlere ve özellikle sokaklarda çizilen resim ve yazılardır. Türkiye'de İstanbul/Kadıköy'de sık olarak görülen bu tarz son zamanlarda İzmir'in Karşıyaka ve Ankara'nın Yenimahalle ilçelerinde yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Writer: Türkçe "yazan" demektir. Hip hop kültürünün dalı olan Graffiti'de ise, Graffiti yazan-çizenler için kullanılan terimdir. Graffiti sokak sanatı olduğu için writerlar da sokak sanatçılarıdır.

  DJ

  Açılımı Disk Jokey. Müzik akışını kontrol eden, parça seçiminde ve parçalar arası geçişlerde uyum sağlamakla görevli kişi.

  Beat: Rap şarkısının temelidir. Beat, Rap şarkının arka planıdır ama aynı zamanda MC'yi nasıl Rap yapılacağı konusunda (hız, ses, teknik) yönlendirmektedir. Beat, şarkının karakteri ve hissidir. Müziğin altyapısı olarak da değerlendirilir.

  BeatBox: Beat'in insan sesiyle manuel olarak seslendirilmesi sanatıdır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow