''Beni de Bedenimi de Seviyorum''

A A

03.05.2016 - 15:26 Son Güncelleme:

"Beni de Bedenimi de Seviyorum" çocuklar ve ebeveynler için hazırlanmış kapsamlı cinsellik eğitim serisinin ilk kitabı. Çocuklar kendi anlayabilecekleri dilde ve rengarenk karakterlerin dünyasında beden ve özel bölgeler hakkında bilgilenirken, ebeveynler ve profesyoneller de yetişkin versiyonunu aynı şekilde çocuklarla beden, özel bölgeler ve kapsamlı cinsellik eğitimi hakkında konuşmak için bir rehber olarak kullanabilecek bir kitap.

''Beni de Bedenimi de Seviyorum''

Olumlu beden algısı yaratmak ve kapsamlı cinsellik eğitiminin temel taşı olan anatomik olarak doğru isimleri kullanmak üzerine birinci şahıstan yazılmış bir şiir ile, her bir sayfası suluboya ile hazırlanmış,Beni de Bedenimi de Seviyorum kitabı, çocuklara akılda kalıcı bir dil ve rengarenk karakterlerle bedenlerinin çok güzel olduğunun mesajını verirken, aynı zamanda bedenlerini ve özel bölgelerini normalleştirmeyi hedefliyor. Bedenlerinin güzel ve kendilerine özgü olduğunu, farklı bedenlerin varlığını ve bedenlerinin doğru isimlerini çekinmeden telaffuz etmeyi öğreniyorlar. 

Ebeveyn kitabı

Kapsamlı cinsellik bilgisine sahip olan çocuklar ve yetişkinler; beden, ilişkiler, iletişim metotları ve cinsel davranışlar konusunda daha sağlıklı karar alırlar. Çocuklara verilen tepkiler, sorulan sorulara yanıtlar ve edilen sohbetlerin hepsi birer cinsellik eğitimi anı olabilir. Cinsellik eğitimi çocuklara anlatılan bir şeyden çok, onlarla hakkında konuşulan bir şey olduğunda çok daha sağlıklı sonuçlar verir ve araba kullanırken, çamaşır yıkarken, hafta sonu çocuklarla yürüyüş yaparken, evde televizyon izlerken ya da diş fırçalarken bile verilebilir. Ebeveyn kitabı bu bilgileri ebeveynlere kolayca anlaşılacak bir dille aktarırken;Çocuklarla kim, nasıl, ve ne zaman konuşmalıdır?Anatomi bilgisi ve doğru isimlerin kullanımı neden önemlidir?Çocukların bedenleri ile ilgili sordukları sorulara nasıl cevap verilir?Özel bölgeler neden özeldir?Çocuklarda cinsel kimlik ve cinsiyet rolleri nasıl ele alınır? gibi, sıkça sorulan sorulara da cevap veriyor. 

Yazar Hakkında

Seksolog ve Kapsamlı Cinsellik Eğitmeni Rayka Kumru The University of British Columbia'da Sosyoloji ve Cinsellik Bilimleri lisansı üzerine Avustralya'daki Curtin University Halk Sağlığı Bölümü'nde Seksoloji Yüksek Lisansı'nı tamamlamıştır. Birçok farklı yaş grubuyla, anatomiden, haza, cinsel yönelimden, onay alma konusuna kadar farklı konularda çalışmakta olup, çocuklar, aileler ve gençlere cinsellik, sağlıklı ilişkiler, ve benzeri konularda eğitim vermektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Cinsel Sağlık Eğitimi dersi vermektedir.İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesinde BasiX: Cinsellik ve Sağlıklı İlişkilerin Temelleri Programı'nı başlatan Rayka Kumru, Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesive araştırmacısı, Dünya Cinsel Sağlık Derneği Ortadoğu Cinsel Sağlık Komitesi ve Avustralya Seksologlar Derneği üyesidir. 

Beni de Bedenimi de Seviyorum 1: Beden, Özel Bölgeler, Sağlıklı Davranışlar

Yazar: Rayka Kumru

Resimleyen: Reysi Rodikli

Genel yayın yönetmeni: Sevgi Emre

Redaksiyon: Hamdi Işık

Kitap seti fiyat: 25 TL

Lifecycle Yayınları