Çocukların ve Çocukluğun tarihi Toplumsal Tarih'in Ekim sayısında

Çocukların ve Çocukluğun tarihi Toplumsal Tarih'in Ekim sayısında

Toplumsal Tarih dergisi Ekim sayısında Çocukların ve Çocukluğun Tarihi dosyasını konu ediniyor. Derginin kapağına taşınan Gülay Yılmaz'ın editörlüğünü yaptığı dosyada çocukluk çeşitli yönleriyle inceleniyor.

Toplumsal Tarih, Ekim 2016 tarihli 274. sayısında, "Çocukların ve Çocukluğun Tarihi" başlıklı dosyayı kapağa taşıyor.


Toplumsal Tarih'ten özel sayı: Darpsız, Darbesiz Demokrasi


Gülay Yılmaz editörlüğündeki dosyada Colin Heywood, kendi kişisel deneyimlerinden hareketle Batı'da çocuk tarihçiliğinin geçirdiği dönüşümü ele alıyor.


Yahya Araz, 19. yüzyıla ait İstanbul mahkeme kayıtlarından yola çıkarak kız çocuklarının erken yaşta evlendirilme pratikleri ve buna yönelik hukuki düzenlemeler hakkında değerlendirmeler yapıyor.


Nazan Çiçek, II. Meşrutiyet döneminde yayımlanan popüler dergilerde çocuğa bakışın dönüşümünü örnekler üzerinden inceliyor. Özge Ertem ise, 1930'lu ve 40'lı yılların hâkim fikirlerinin dönemin çocuk dergileri üzerindeki izdüşümlerini irdeliyor.


Zafer Toprak bir sınıfın doğuşunu anlattı: Türkiye'de İşçi Sınıfı


Dosya dışı yazılarda Halil Kanadıkırık, 1961 yılında Fransa'da gerçekleşen darbe girişimi ve Charles de Gaulle'ün ve halkın direnci hakkında bir anlatı sunuyor. Can Avcı, Eskiçağ'da Urartu devletinin iskân politikasında esir nüfusun rolünü ele alıyor. Sibel Gürses Söğüt, İstanbul'un imarı ve yangınlar hakkındaki üç kısımlık yazısını, daha önce yayımlanmamış arşiv belgeleri eşliğinde tamamlıyor.


Toplumsal Tarih'in bu sayısında diğer yazı dizileri de devam ediyor. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi'nin hazırladığı "Gözden Kaçanlar"da Fikirtepe'deki tarihöncesi yerleşimler ve 1950'lerde başlayan yeni yerleşimler ele alınıyor.


Zerrin İren Boynudelik ve Emine Önel Kurt'un hazırladığı Resimde Mimari Öğeler serisi, 18. yüzyıl İtalyan ressamlardan Bernardo Bellotto'nun yaptığı Kuzey Avrupa kentleri resimlerine ilişkin yazıyla devam ediyor.


Edhem Eldem "L'Illustration'dan Seçmeler"de 13 Ekim 1928 tarihli L'Illustration nüshasından, Türkiye'deki harf inkılabına ilişkin bir yazıyı aktarıyor. Emel Seyhan "Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay" ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor.


Güncel sayfalarında ise Burak Çetintaş, Beşiktaş'ta bulunan Ihlamur Mesiresi'nin durumu ve akıbetinin belirsizliği hakkında bir yazı sunuyor; ayrıca Suay Aksoy'un ICOM Başkanı seçilmesine ilişkin bir habere yer veriliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS