Erdem Kaşıkçıoğlu'ndan bir Kore ağıtı: "Üç Altın Gün"

Erdem Kaşıkçıoğlu'ndan bir Kore ağıtı: "Üç Altın Gün"

Yazar Erdem Kaşıkçıoğlu'nun, Meclis kararı bile alınmadan, sadece birkaç günlük talimlerle apar topar Kore'ye savaşan gönderilen Anadolu çocuklarının yaşadıklarını anlattığı romanı "Üç Altın Gün" Belge Yayınları'ndan çıktı.

Kaşıkçıoğlu, kitapta popüler kültürde bilinmeyen, siyasal tarihte ise Türkiye'nin NATO'ya girmesi karşılığında yitirdiği evlatlarını neredeyse görmezden geldiği Kore Savaşı'nı üzerinden 65 yıl geçmiş olmasına rağmen o günkü gerçeklik ve tazeliğiyle gündeme getiriyor.

Köylerini ilk defa terk eden gençlerin, uluslararası çıkar çevrelerinin hesaplarından habersiz savaş yolundaki şaşkın, ürkek ve dehşetli günlerinin anlatıldığı kitap, yaşadıkları kişisel yıkımlara odaklanan bir yüzleşme niteliğinde.

Belgelerden, tanıklıklardan yola çıkan ama insana dokunmaktan korkmayan Erdem Kaşıkçıoğlu, Kore Savaşı özelinde savaşın korkunç yüzünü sert ve yalın bir dille okura sunuyor.

İstatistiklerde kaybolan, okul görmemiş, kimisi Türkçe bile bilmeyen yoksul Anadolu çocukları için yaktığı kişisel ağıtı okurla buluşturarak büyütüyor.
Yayıncılardan da akademisyenlere destek
"Üç Altın Gün", sıradan  insanın penceresinden Kore Savaşı ile ilgili ertelenmiş hakiki bir itiraf, bir hesap sorma...

Kitaptan...

"Gece olduğunda ise bütün duygularını; isyanlarını, öfkelerini, özlemlerini bu karanlığa gömüyorlardı. Gündüz birbirleriyle yaptıkları sohbetlerde savaş kahramanlığı, zafer ve şehitlik mertebesi üzerine söylenilen sözler yalandı.

Asıl olan, gecenin karanlığında; yakın bir zamanda hatta belki yarın ölebilecekleri düşüncesiyle yaşadıkları o derin, keskin ve yıkıcı korkuydu."
İşte en çok satan kitap, müzik, film ve oyunlar...

Üç Altın Gün - Erdem Kaşıkçıoğlu
Yayınevi: Belge Yayınları
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 348
Fiyatı: 22 TL

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS