Gazeteci Saadet Oruç'tan: Sırt Çantalı Nicolas

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap
Gazeteci Saadet Oruç'tan: Sırt Çantalı Nicolas
Gazeteci Saadet Oruç'tan: Sırt Çantalı Nicolas

2015 Kasım ayından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı olarak görev yapan gazeteci Saadet Oruç, Star gazetesindeki yazılarını kitaplaştırdı.

Profil Kitap'tan çıkan "Sırt Çantalı Nicolas" adlı kitapta Saadet Oruç'un Star gazetesindeki köşe yazılarından oluşuyor.

Yazar, kitabın adını "Sırt Çantalı Nicolas" koymasının sebebini ise Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, gençlik yıllarında Kapadokya'ya gerçekleştirdiği bir geziye atıfla yazdığı köşe yazısına dayandırıyor.

Kitapta Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye'ye karşı önyargı, Avrupa'daki aşırı sağın yükselişi ve elbetti İslamofobi gibi konularına yer veriliyor.

Tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Yok kardeşim, seni de tanıdık bu arada…
Bu planlar bize uymaz sen de anla yol yakınken…
Monsieur, Sir ve Herr ile birlikte sen de anla Bayım…
Çünkü ne yaparsanız yapın el birliğiyle, başaramayacaksınız.
Bu memleketi böldürmeyeceğiz, işgal etmenize izin vermeyeceğiz.
Liderimizi ve milletimizi aşağılık ortaklıklarınızla yenemeyeceksiniz.”

Deneyimli gazeteci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç’un kitabının coğrafyası sayfalar boyunca değişiyor ancak odak hep aynı kalıyor: Türkiye. Her ne kadar günlük fıkra yazıları yayınlandığı anda ömrünü tamamlamış gibi görünse de Oruç’un yazıları Türkiye’yi ve etrafında olup bitenleri anlamak için eşsiz birer kaynak. Sırt Çantalı Nicolas’taki yazılar, sundukları analizlerle adeta birer belge hüviyetinde okuyucuya sunuluyor. Saadet Oruç’un bu ilk kitabı okura yakın geçmişi hatırlama ve anlama imkânı tanıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS