Jacques Vallet sordu Yüksel Arslan resimleriyle yanıtladı

Jacques Vallet sordu Yüksel Arslan resimleriyle yanıtladı

Kendi geliştirdiği teknikle ürettiği "arture" adlı resimleriyle bilinen ressam Yüksel Arslan, İnsan& ''İnsan'ın Yaratılışı"nda Fransız yazar Jacques Vallet'nin sorularını sözcüklerin yanı sıra resimleriyle de yanıtladı.

Kendi geliştirdiği teknikle ürettiği "arture" adlı resimleriyle bilinen ressam Yüksel Arslan'ın, Fransız yazar Jacques Vallet'nin sorularını sözcükleri ve resimleriyle yanıtladığı söyleşisini içeren İnsan& ''İnsan''ın Yaratılışı, Sel Yayıncılık tarafından okura sunuldu. Yayınevi, çağdaş Macar edebiyatının önemli isimlerinden İstván Örkény'nin birer kara mizah örneği olan Bir Dakikalık Öyküler'ini de tekrar basımıyla okurla buluşturdu.

İnsan& ''İnsan''ın Yaratılışı

1986'da başlayıp 1999'a kadar sürdürdüğü İnsan adlı dizinin ilk kitabı, "İnsan'ın Yaratılışı"nda ressam Yüksel Arslan, Fransız yazar Jacques Vallet ile söyleşiyor ve soruları, hem sözcüklerle hem arture adını verdiği elli resimle yanıtlıyor.

Bu bir sanatçının (ressamın?) kitabı mı, yoksa bir bilim adamının kitabı mı? Yoksa her ikisini kişiliğinde ve sanatında birleştirmiş birinin kitabı mı? Jacques Vallet, kitabın başında yer alan uzun söyleşisinde, bu soruyu hem kendine hem Arslan'a soruyor.

Fransa'da yaşayan ve kendi geliştirdiği teknikle çeşitli doğal malzemeleri kullanarak ürettiği "arture" adını verdiği resimleri ve Marx'ın Kapital'ini çizdiği seriyle bilinen ressam Yüksel Arslan ise hem sözcüklerle hem arture adını verdiği elli resimle yanıtlıyor. Bir sanatçı için bilimin sonsuz bir esin kaynağı olduğunu gözlerimizin önüne sererek.

Bir Dakikalık Öyküler

Sel Yayıncılık, çağdaş Macar edebiyatının önemli isimlerinden İstván Örkény tarafından ustalıkla kaleme alınmış birer kara mizah örneği olan Bir Dakikalık Öyküler'ini de tekrar basımıyla okura sunuyor.

Öyküler, oturarak ya da ayakta; rüzgarda, yağmurda, karda, balık istifi bir otobüste hatta birçoğu yolda yürürken bile okunabilir. Önerilen okuma biçimi: önce başlık, sonra öykü. Anlaşılmayan öykü tekrar okunacak, yine anlaşılamıyorsa sorun okurda değil öyküdedir. Okur aptal olamaz, olsa olsa öyküler kötüdür.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS