Kemal Tahir'in Yedek Sevgili'si okurla buluştu

A A

04.05.2016 - 17:12 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Kemal Tahir okurları, edebiyatçının yazma serüvenine Yedek Sevgili ile eşlik etmeyi sürdürüyor. 1947- 48'de Karikatür Dergisi'nde yayımlanan roman İthaki Yayınlarından çıktı.

Kemal Tahir'in Yedek Sevgili'si okurla buluştu

İthaki Yayınları Kemal Tahir dizisine devam ediyor. 1947- 48'de Karikatür Dergisi'nde yayımlanan Yedek Sevgili ile Kemal Tahir'in "köy romanı" üzerine düşüncelerinin yanı sıra, dünya romanına ve sanatına dair gözlemlerini içeren Sanat-Edebiyat Notları'nın 2. kitabı da okurla buluştu. Yayınevi ayrıca George Mann'in Doctor Who Savaş Makineleri, Kim Liggett'in Kan ve Tuz, David Deida'nın Üstün Erkeğin Yolu romanlarını da yayımladı. 3 aylık kültür, sanat, edebiyat ve bilim dergisi Hayıt'ın da 4. sayısı okurun karşısında.

Nazım Hikmet'in Kemal Tahir'e mapushane mektupları

Yedek Sevgili

İthaki Yayınları, 1947- 48'de Karikatür Dergisi'nde tefrika edilen Yedek Sevgili ile, Kemal Tahir'in yazma serüvenine eşlik etmeyi sürdürüyor.

Cafer ve İhsan isimli iki arkadaşın başından geçen hızlı ve eğlenceli bir çapkınlık macerasıyla başlayan bu küçük roman, Altunizade'de bebek koleksiyonu ile yaşayan Direktör Namık Bey ile edebiyat ve tarih meraklısı Efendibaba gibi ilginç tiplerin de ortaya çıktığı, daha ciddi, zamanın daha yavaş aktığı dünyalara doğru evrilerek, Kemal Tahir'in "cidd ü mizah" geleneğinden kopmadığını gözler önüne seriyor.

Dracula'nın yazarının kayıp günlüğü bulundu

Notlar / Sanat - Edebiyat 2

"Köyü bilmek, yalnız köyde doğup köyde yaşamak işi değil, bir yazarın içinde doğup büyüdüğü toplumu topyekûn görüp öğrenmesi, anlaması, daha önemlisi, öğrenip anladıklarından kendi işinde gerçek yeni terkiplere gidebilmesi işidir…

Yakın bir gelecekte eserlerimiz üzerinde sahici köylü aydınları ile bizzat yazdığımız köylüler düşünecekler, eleştirmeler yapacaklar, kararlara varacaklardır.

Asıl şaşmaz, affetmez hüküm, o günün gaddar hükmüdür. Romanı uyduranların, uydurabilirim sananların vay haline!"

Sanat-Edebiyat Notları'nın 2. kitabı, Kemal Tahir'in "köy romanı" üzerine düşüncelerinin yanı sıra, dünya romanına ve sanatına dair gözlemlerini de içeriyor.

Ciltte Kemal Tahir'in 1969 yılında Unesco Milli Komisyonu'nda yapmayı planladığı, bugün aynı zamanda belge değerine sahip olan konuşmasının metni de yer alıyor.

Stalin'in Kars'taki tren soygunu

Doctor Who Savaş Makineleri

Büyük Zaman Savaşı ve Savaş Doktoru'na dair şimdiye dek anlatılan en detaylı hikâye.

"Eğer Dalekleri yenmemize yardımı olacaksa, Doktor, milyarlarca kişinin ölümü bizim için hiçbir anlam ifade etmez."

Büyük Zaman Savaşı yüzyıllardır sürüyor ve evreni tahrip ediyordu. İnsanların yaşadığı gezegenler, Dalekler tarafından ele geçirilmişti. Yorgun ve kızgın Doktor'un başını çektiği bir Tardis filosu Daleklere saldırmaya hazırlanırken aniden Doktor'un Tardis'i hemen altında bulunan gezegen Moldox'a çakılmaktan kurtulamadı.

Bu kaotik toprak parçasında kısılı kalan Doktor'un dikkatinden bir şey kaçmamıştı: Dalekler insanları topluyor ancak öldürmüyorlardı.

Cinder adında genç bir Dalek avcısıyla karşılaşan Doktor, durumun aslını öğrenmeye hazırdı. Moldox'tan Gallifrey'e kadar uzanan zorlu macerada, Daleklerin planını çözmeye çalışan ikili her şeyi hatta herkesi değiştirecek olaylara şahit olacaklardı.

8. ve 9. Doktor arasında köprü kuran, Doctor Who 50. Yıl Özel Bölümü olan The Day of the Doctor'la tüm dünyaya tanıtılan Savaş Doktoru'nun yalnızca kendisine ait ilk ve tek macerası: Savaş Makineleri.

"Pek çok suratım oldu. Pek çok yaşamım. Hepsini gün yüzüne çıkarmadım. Unutmak için çok çabaladığım tek bir yaşamım oldu… Zaman Savaşı'nda savaşan Doktor."

Kan ve Tuz

"Âşık olduğun zaman, derin bir okyanusa yüreğinden bir parça söküp atmış gibi hissedeceksin. Seni sarıp sarmalayan tek şey kan ve tuz olacak."

Kan ve Tuz… Ash Larkin'in annesinin, uzun süredir kaçtığı ruhani halkına geri dönmeden önce ağzından çıkan son kelimelerdi. Annesini arayan Ash'in yolu Quivira'ya düştüğünde, zamanın ötesindeki bu kasabada uğursuz ve kadim bir şeylerin varlığı onu tutsak etmişti.

Ash bir yandan, atalarından kalan, kavuşamayan âşıklarla ve ölümle, simyayla ve ölümsüzlükle bezenmiş anılarla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da sırlarla dolu ve kan bağıyla yasaklanmış Dane'den uzak durmaya uğraşıyordu.

Bu esnada Quivira halkı 500 yıldır süregelen bir törene hazırlanırken, Ash sadece annesini kurtarmak için değil kendisi için de savaşmak ve çok geç olmadan Quivira hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak zorundaydı. Tamamen kan ve tuzla sarıp sarmalanmadan önce…

"Kesinlikle karşı konulamaz. Kan ve Tuz daha ilk cümleden beni içine çekti."
-Carrie Ryan, Lanetliler Ormanı'nın New York Times çoksatan yazarı
"Kim Liggett'in çarpık hayal gücü ve cesur anlatımıyla bezenmiş her muhteşem sayfa beni heyecanlandırdı. Bu kesinlikle okunması gereken bir kitap."
-Nova Ren Suma, Imaginary Girls ve The Walls Around Us romanlarının yazarı
"Bu kitap son derece ürkütücü ve çok iyi yazılmış."
-Kendare Blake, Anna: Kan Giyinmiş Kız'ın yazarı
"İntikam peşindeki hayaletler, mısır tarlalarındaki ölü bedenler ve yüzyıllardır gizli kalmış bir sır, sayfaları kitabın sonuna kadar süratle çevirmeme neden oldu."
-Megan Shepherd, Kaçığın Kızı'nın yazarı
"Lezzetli bir şekilde ürkütücü, beklenmedik şekilde romantik. Kan ve Tuz sizi kendisine esir edecek."
-Gretchen McNeil, Ten ve Don't Get Mad serilerinin yazarı
"Büyüleyici, korkutucu ve eğlenceli bir doğaüstü hikâye.
-School Library Journal

Üstün Erkeğin Yolu

"Omurgası sağlam olan ama kalpsiz maço imajından kurtulup evrim geçirme zamanı geldi" diyor Deida, "kalbi kocaman olan ama omurgasız muhallebi çocuğu imajından kurtulup evrim geçirme zamanı da öyle." Üstün Erkeğin Yolu'nda günümüz erkeğinin karşılaştığı en büyük zorluğu aşmayı öğreneceksiniz: Sonsuz açık yüreklilikle, kalp ve omurganın arasındaki dayanışmayı keşfetmek.

Erkekler için eksiksiz, spritüel bir rehber

Yaşamdaki amacınız nedir? Kadınlar gerçekte ne ister? İyi bir âşık olmak ne demektir? Bunları okuyan her erkek, daha önce aynı soruları kendine sormuştur, ama yanıtlar konusunda şansın yaver gitmemiş olabilir? Şimdiye dek.

David Deida, Üstün Erkeğin Yolu'nda baskın olarak eril enerjiye sahip insanların yaşamlarındaki en önemli sorunlara değinerek doğruluk, bütünlük ve özgürlük içinde eril bir hayat yaşamanın pratik yöntemlerini anlatıyor. Birçok ülkede tanınan bir spritüel cinsellik uzmanı olan Deida'nın dobra bir dille verdiği tavsiyeler, bedensel egzersizler ve çok daha fazlası kısa sürede tatminkâr bir yaşama ulaşmanızı sağlayacak.

"Sonunda kadınların en gizemli yanlarını erkeklere açıklayan bir kitap! Bir kadın olarak, daha önce beni bu kadar iyi açıklayan hiçbir yazı okumamıştım. Kadın ve erkeklerin ilişkilerini bir adım öteye taşıyabilmelerinin anahtarı." Marci Shimoff Tavuk Suyuna Çorba kitabının eş yazarı

HAYIT

Hayıt; 3 aylık kültür, sanat, edebiyat ve bilim dergisi de okurun karşısında. Post-modernizmden sakınarak; estetik bir bütünlük ve içeriksel bir özgürlüğün peşinde olacağını açıklayan Hayıt'ın 4. sayısında şu yazarlar var: Ateş İlyas Başsoy, Pelin Batu, Rahmi Öğdül, Dr. Ayşegül Cankat, Prof. Dr. Adnan Erkuş, Raif Özben, Prof. Dr. Bedia Demiriş, Zeliha Gürsoy, Defne Şener Günay, Özay Kanat, Ö.Taluy Koç, İlker İnmez, Dilan Başak Uludağ, Salih Poroy, Canan Gezer, Gaba Limon, Özlem Kanat Soysal, Sevilay Bulut, Emre Sarıkuş, Betül Yılmaz, Sinem Karabulut, Nursel Güler, Seda Mit, Esra Atik, O.L.T.T. Çalışma Grubu, Serap Deliorman, Doç. Dr. Şüheda Özben