'Kendi Gazeteni Yap' yarışmasının kazananları belli oldu

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap
'Kendi Gazeteni Yap' yarışmasının kazananları belli oldu
'Kendi Gazeteni Yap' yarışmasının kazananları belli oldu

Hürriyet Çocuk Kulübü'nün bu yıl  Ayrıntı Yayınları'nın çocuk markası ''Dinozor Çocuk''la birlikte  düzenlediği geleneksel ''Kendi Gazeteni Yap''  yarışmasının kazananları ödüllerini alıyor. Tasarladıkları gazeteyle Zeynep Ceren Cengiz birincilik, İnci Saracık ikincilik, Lal Aktaş Çocuk Özel Ödülü aldı.

Duyuruları ocak ayında başlayan ve  Türkiye'nin her yerinden yüzlerce özgün gazete tasarımının başvurduğu yarışma sonucunda, çocuklar tarafından hazırlanan 5 gazete ödüle layık bulundu. 

Günlerce süren değerlendirme sonucu, Hürriyet Gazetesi yazarları Doğan Hızlan, Ayşe Arman, Ömür Kurt ve Dinozor Çocuk editörü Nihal Ünver'in oluşturduğu jüri  gazeteleri seçerken, tasarım fikri, mizampaj, haber, özgünlük, katılımcının yaşı gibi ölçütleri göz önünde bulundurarak belirledi.

Başvuruda bulunan 50 yarışmacının eserleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nde 10 gün süreyle sergilenecek.  Ödül töreni ve sergi açılışı TGC Basın Müzesi'nde 19 Mart 2018 Pazartesi Günü saat 14.00 'te gerçekleşecek.

Kazanan çocukları ayrıca sergi ve DİNOZOR ÇOCUK'tan ödüllerin yanı sıra bir de İstanbul gezisi bekliyor…

Kazanan yarışmacılara ödülleri 19 Mart Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin evsahipliğinde açılacak sergi öncesi Basın Müzesin'nde gerçekleştirilecek bir törenle verilecek. Törende ayrıca Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de yarışmacı çocuklara birer teşvik ve teşekkür sertifikası verecek.Ayrıca Dinozor Çocuk ekibi eşliğinde çocuklara bir de Istanbul turu yaptırılacak.

İşte kazananlar 

Hürriyet Çocuk Kulübü jürisinin seçtiği en iyi 3 gazetenin sahibi ödül olarak tablet bilgisayar ve kitap seti kazandı. Ödüllerin hepsi Dinozor Çocuk'tan. 

Birincilik ödülü 

Zeynep Ceren Cengiz'in hazırladığı 'Teleskop Gazetesi' farklı tasarımı, gelecekçi bakış açısı ve haber tasarım uyumuyla birincilik ödülüne layık bulundu.
Ödül: iPad Air 2 - 16 GB ve kitap seti. 

İkincilik ödülü 

İnci Saracık'ın hazırladığı 'Evrensel Sanat Gazetesi-Müzikal" mizanpaj, tasarım ve orijinal fikir uygulamasıyla ikincilik ödülüne layık bulundu.Ödül: Samsung Galaxy TAB E ve kitap seti. Üçüncülük ödülü Muhammed Ferit Avcı'nın hazırladığı "Işık Hızında Teknoloji" gazetesi, sosyal medya ve teknolojiye bakış açısı, teknolojiyi yansıtma biçimi ve özgün tasarımıyla üçüncülük ödülüne layık bulundu.
Ödül: Samsung Galaxy T113 ve kitap seti. Dinozor

Çocuk özel ödülü

Lal Aktaş'ın hazırladığı 'Kuçu Kuçu Gazetesi' özgün tasarımı, hayvan sevgisini aşılaması ve köpeklerle ilgili özellikleri sıcak bir şekilde okuyucuya aktarmasındaki başarısı sebebiyle Dinozor Çocuk özel ödülüne layık bulundu.Ödül: Bir adet Rockrider 300 Çocuk Dağ Bisikleti-24 ve kitap seti. Mansiyon ödülü Naz Peri İrem Kurt'un hazırladığı 'Minik Okur Gazetesi' farklı farklı haberleri bir gazete mantığıyla sunarak özgün bir tasarım hazırladığı için mansiyon ödülüne layık bulunmuştur.
Ödül: Kitap seti.

Katılımcılar ve gazeteleri
1. Zeynep Ceren CENGİZ ----- TELESKOP - BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
2. İnci Saracık ----- MÜZİKAL - İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
3. Muhammed Ferit Avcı ----- IŞIK HIZINDA TEKNOLOJİ - ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
4. Naz Peri İrem Kurt ----- MİNİK OKUR - MANSİYON ÖDÜLÜ
5. Lal Aktaş ----- KUÇU KUÇU - DİNOZOR ÇOCUK ÖZEL ÖDÜLÜ
6. Ahmet Azat Güler ---- EVRENİN GİZEMLERİ
7. Ahmet Tunçbilek ---- AFACAN (ÇOCUK)
8. Aynur Elif Kuyrukçu ----- YEDİ EYLÜL
9. Ayşe Bilge Dönmez ----- BİLGECE
10. Bahar Alkan ----- BAHAR
11. Begüm Topçu ----- Gazetenin ismi yok, uzaylılar var resimde.
12. Büşra Türk, Tuğsem Ersoy, Defne İşbilir ----- DOĞA GAZETE
13. Dilara Durmuş ----- HABERİN VAR MI?
14. Defne Özarslan ----- ÇOCUK KALBİ
15. Ela Demirkol ----- FALSO
16. Ege Alkan ----- DUYMADIN MI?
17. Ecrin Naz Eltutan ----- PALTO
18. Gülce Erdem ----- BİZİM APARTMAN
19. Hacer İrem Taytan, Işıl Işık, Melis .... ----- BİLGİHANE
20. Elif Aydın, Ayşe Mine Uçar, Elif .... ------ ATATÜRK
21. Feride Bağcı ----- GECE
22. Nil Güven ----- BİLİMİN IŞIĞI
23. İrem Nur Aşçı ----- MİYAV
24. Nilsu Şen ----- İLGİİİNÇ GAZETE
25. Esin Deniz Kaya ----- MODEL
26. Fatıma Şevval Köse ----- HIMMM
27. Defne Eylül Maraç ----- ÇÖL
28. Mustafa Efe Bilgin ----- GELECEK POSTASI
29. Ilgaz Arslan ------ GİZEMLİ PİRAMİTLER
30. Aylin YILMAZ ------ ROBOTLAR
31. Elanur HAS ------ B-İLİM
32. Tülinsu ÖZER ----- KORSANLAR
33. Hatice LEMAHMUTOĞLU ------ TÜRKÇE
34. Yiğit Alp SARAÇ ----- UZAYOSKOP
35. Alya ŞEN ----- GÖREN GÖZLER
36. İpek EMRE ------ FİSKOS SANAT
37. Menevşe Ceren METİN ------ BON BON GAZETE
38. Mete Deniz YILMAZTÜRK ------ HAYVANLAR VE BİZ
39. Semiha İpek GENÇDOĞAN ------ ANTİKA
40. Umut Barış CAN ----- ZUMKA
41. Yağmur ALTAŞ ----- SANAT SANDALI
42. Yiğit KABASAKAL ------ HAKLI ÇOCUK
43. Zeynep AKTAŞ ----- PATİLER
44. Zeynep BAŞARAN ----- EN MODA
45. Berra Nur KAYIŞ ----- MAVİ DÜNYA GAZETESİ
46. İlkim ÖZKILIÇ ----- HAYVANKOLİK
47. Sudenur AYAR ----- ALİCE

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS