Ödüllü gazeteciden yakın dönem kitabı: Paramparça

Ödüllü gazeteciden yakın dönem kitabı: Paramparça

2008 yılında medyayı bırakan ödüllü gazeteci ve televizyoncu Melike İlgün, 'Paramparça' adlı kitabıyla 'Bir şiir okudum, kaç hayat ödedi!" cümlesiyle Türkiye'nin yakın tarihine götürüyor. Romanda kitapseverler Nazım'ın, Piraye'nin, Münevver'in hayatına konuk oluyor.

Tarihi romanlarıyla tanınan Melike İlgün bu kez "Bir şiir okudum, bedelini kaç hayat ödedi!" cümlesiyle kitapseverleri Türkiye'nin çalkantılı yakın tarihine götürüyor. Roman içinde roman diye nitelemenin yanlış olmayacağı "Paramparça"da okuyucu Nazım'ın, Piraye'nin, Münevver'in hatta biraz da Nazım'ın oğlu Memet'in hayatına konuk oluyor.

Melike İlgün'ün son romanı "Paramparça" Nazım'ın "O kocaman mavi gözlü bir devdi. Minnacık bir kadını sevdi" dizelerinin etrafında dönüyor. Roman, etkileyici ve girift kurgusuyla okuyucularını sarsıyor. Eserde karakterler, olaylar, zaman ve mekan iç içe; birbirine bağlı. Tüm bu unsurların ortak noktasıysa Nazım Hikmet, şiirleri ve hayatındaki kadınlar.

Umut dolu 1930'lardan bugünlere

Romanda Türkiye'nin umut dolu 1930'larından, kafası karışık 1950'lerine, darbenin bir kuşağı ezip adeta yok ettiği 80'lerinden, artık hiçbir habere şaşıramaz hale gelinen bugünlerine uzanan dört farklı döneminden, üç farklı hikaye iç içe gelişiyor. Kitabı öne çıkaran bir diğer özellik ise 'dev'lere aşık olan 'minnacık kadınlar'ın paramparça olan hayatlarının ve hayranlık uyandıran var olma mücadelelerinin gözler önüne serilmesi.

Alfa Yayınları'ndan çıkan Paramparça okuyanını içine alan ve onu sımsıkı sarıp dönemlerin duygusunu yaşatmayı başaran bir kitap; tıpkı Melike İlgün'ün daha önce yazdığı tarihi romanları Kemal'e Eren Kadınlar, Enver Paşa'nın Sultanı ve Bir Başvekil Sevdim'de olduğu gibi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS