Ogan Güner'den ilk roman: Hercümerç

Ogan Güner'den ilk roman: Hercümerç

Yazar Ogan Güner, "Hercümerç" adlı ilk romanında İstanbul'un işgal altındaki dönemini ve gizemli komiser Hayri'nin başından geçenleri anlatıyor. Komiser Hayri'nin macerasını anlatan Güner, siyasi bir panorama çizmekle kalmıyor, Dersaadet'in kozmopolit, ışıltılı ve bohem dünyasını da resmediyor.

ergi yazıları ve çevirileriyle tanınan Ogan Güner'in "Hercümerç" adlı ilk romanı yayınlandı. Bilim ve Gelecek Yayınları tarafından basılan kitapta işgal yılları altındaki İstanbul anlatılıyor. Tarihin en civcivli dönemi sayılabilecek 20. yüzyıl başında geçen romanda siyasi atmosferi arka planda belli belirsiz akarken, Güner, gizemli bir komiser ile etrafındaki ilginç karakterlerin başından geçenleri kaleme almış. 

 Arka kapaktan: 

“İstikbal ancak hercümerç içinde tasavvur edilebilir” 

Kasım 1918. İşgal günleri. Dersaadet. 

Düvel-i Muazzama, şehri ehlileştirme derdinde. Bürokratlar, simsarlar ve muteber savaş zenginleri felaketlerle gelen günlerin doğurabileceği fırsatlara bel bağlamış. 

Parvus. Siyasi kâhin, bir devrim tüccarı. Savaşın ortasında terk ettiği şehre geri dönmüş, yeni bir macera, yeni bir ihtilal kıvılcımı arıyor. 

Ve mazilerinden kopup gelmiş diğerleri: Bolşevikler, mondenler, anarşistler, muhacirler, münzevi akşamcılar, nihilistler, başıbozuklar, dekadanlar, İttihatçı eskileri... 

Yaşadığı döneme sığamayan, isyankâr feminist, yüksek sosyete kimliğiyle kavgalı Asude
ve Dersaadet’e rehin düşmüş Marişka. 

Ve Hayri. Gölgelerde saklı çeteleri deşifre etmekle vazifeli bir komiser. Nişanlısı Asude ile şehrin ışıltılı suretine, Marişka ile yeraltına karışıyor. Her yere yabancı, her hale aşina.
İki kadının ve birçok hayatın arasında aksayarak dolaşıyor. Arka sokaklardan devşirdiği çetesinde, nihayet kendisini bulmuş mudur Hayri? Yoksa, etrafıyla birlikte, büyük eylem planlarının, narkotiklerin ve mazisinin girdabına mı gömülmektedir? 

Galata izbehaneleri ve Pera’nın debdebeli salonları arasında gidip gelen dumanlı bir hikâye.

 

Hercümerç sohbeti

Bilim ve Gelecek Yayınları, Dersaadet meraklılarının buluşabileceği bir de sohbet imkanı sunuyor. Okurlar, yazarla ve diğer okurlarla sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki bu sayfalardan tartışabiliyor. 

Detaylı bilgiler için http://hercumerc.net/ 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS