Parlamenter Sistem mi, Başkanlık mı?

A A

31.05.2016 - 12:26 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Prof. Dr. Emre Bağce, Parlamenter Sistem mi, Başkanlık mı? adlı kitabıyla parlamenter ve başkanlık sistemine ilişkin merak edilen soruların yanıtlarını veriyor. Ülkeler ve yönetim sistemlerinin karşılaştırıldığı kitapta, sonuçlar çarpıcı grafiklerle de göz önüne seriliyor.

Parlamenter Sistem mi, Başkanlık mı?

Türkiye başkanlık sistemini tartışıyor. Yönetim sistemlerine dair tartışmalar da genellikle kişisel kanaatlere dayanıyor. Lehte veya aleyhte ileri sürülen görüşler bu nedenle sağlıklı bir değerlendirme zemininden yoksun bulunuyor. Son dönemde siyasi gelişmeleri şekillendiren bu tartışmaya ışık tutacak bir çalışma yayımlandı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Bağce'nin kaleme aldığı  Parlamenter Sistem mi, Başkanlık mı? adlı kitapta, parlamenter ve başkanlık sistemlerine objektif, somut verilerle bakıyor ve kamusal müzakere zeminine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Gonca Yayınevi'nden çıkan kitapta "parlamenter, yarı başkanlık ve başkanlık sistemlerinin sonuçları nelerdir?" sorusuna cevap aranıyor. Aralarında insan hakları, demokrasi, yoksulluk, gelir dağılımı, sağlık hizmetleri, basın özgürlüğü ve insani gelişme gibi konuların bulunduğu yirmi başlık altında tüm ülkeler ve yönetim sistemleri masaya yatırılıyor. 

Kitapta cevabı bulunan sorulardan bazıları şunlar:

Dünyada kaç ülke bulunuyor?Hangi ülkeler parlamenter sistemle yönetiliyor?
Hangi ülkeler başkanlıkla yönetiliyor?
Yarı başkanlıkla yönetilen ülkeler hangi yönetim sistemine geçiyor?
Yoksul ülkeler en fazla hangi yönetim sisteminde bulunuyor?
En mutlu ülkeler hangi yönetim sistemine sahip?
Hangi yönetim sisteminde insan haklarına daha fazla saygı gösteriliyor?
Türkiye ülkeler arasında dünyanın neresinde yer alıyor?