kültür sanat

Ücretli Çalışmanın Tarihçesi

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Ücretli Çalışmanın Tarihçesi

600 yıla dayanan bir geçmişi olan ücretli çalışma yüzyıllar boyunca statü kaybı anlamına geldi. Peki sefil ve küçümsenen bir ücretlilik durumundan, toplumsal öznelerin çoğunluğunun sosyal güvencelere sahip olduğu bir ücretliler toplumuna nasıl geçildi? Ve nasıl oldu da daimi bir işsizlik ve ufak tefek işlerde günü kurtarma telaşındaki gençler gelişmiş toplumların kalıcı bir parçası oluverdi? Robert Castel, İletişim Yayınları'ndan çıkan Ücretli Çalışmanın Tarihçesi'nde ücretli emeğin toplumsal serüvenini anlatıyor.Ücretli Çalışmanın Tarihçesi / Robert Castel

Robert Castel'in ücretli emeği tüm yönleriyle irdelediği kitabı Ücretli Çalışmanın Tarihçesi - Sosyal Sorunun Dönüşümü İletişim Yayınları tarafından yayımlanıyor. Castel, ücretli emeğin 600 yıla dayanan geçmişini sunarken, hem geçmiş ile bugün arasında bir karşılaştırma yapıyor hem de bugün ücretli emeğin etrafında şekillenen işsizlik ve korunmasızlık gibi durumların arkasındaki toplumsal gerçeklikleri ortaya koyuyor.

Cereyanlar / Tanıl Bora

Tanıl Bora'nın Türkiye'deki siyasî ideolojileri tüm yönleriyle incelediği kitabı Cereyanlar - Türkiye'de Siyasî İdeolojiler İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Bora'nın uzun yıllara yayılan çalışmalarının sonucu olan Cereyanlar, Batıcılıktan Kemalizme, milliyetçilikten Türkçülüğe, liberalizmden sola, feminizmden Kürt siyasal hareketine uzanıyor. Ele aldığı kavramları sadece metinler üzerinden değil, "söz"ler ve "jest"ler üzerinden de değerlendiren ve bu kavramlar üzerinden şekillenen "toplumsal iklimi" görmemizi sağlayan Cereyanlar, alanında başucu kitabı olacak...

Koçgiri İsyanı / Dilek Kızıldağ Soileau

İletişim Yayınları, Dilek Kızıldağ Soileau'nun Koçgiri İsyanı'nı derinlemesine incelediği Koçgiri İsyanı - Sosyo-tarihsel Bir Analiz'i yayımlıyor. Soileau, Koçgiri İsyanı'nı, Kürt devleti kurmak için girişilen bir Kürt isyanı olup olmadığından, Alevi Kürtlerin bu isyanda nasıl bir konumda bulunduklarına uzanan geniş bir çerçevede değerlendiriyor. Koçgiri İsyanı - Sosyo-tarihsel Bir Analiz aynı zamanda Meclis Arşivi'nde bulunan "Koçgiri Hadisesine Dair Heyet-i Tahkikiye Raporu"nun tamamının kullanıldığı ilk akademik çalışma olma değeri de taşıyor.

Kaynana Ne Yaptı, Gelin Ne Dedi? / Dikmen Yakalı Çamoğlu

Dikmen Yakalı Çamoğlu'nun kadınlar arası aile ilişkilerini incelediği kitabı Kaynana Ne Yaptı, Gelin Ne Dedi? - Ailedeki Kadınlar ve İlişkileri İletişim Yayınları'ndan çıktı. Çamoğlu'nun "büyük aile"nin sadece kan bağından ibaret olmadığı fikri üzerinden yola çıktığı ve kaynanalar, gelinler, eltiler, görümceler arasındaki ilişkilerin zengin bir dökümünü yaptığı Kaynana Ne Yaptı, Gelin Ne Dedi?, bahsedilen ilişkileri beğeni, onaylama, dışlama, kıskançlık, haset gibi duygular üzerinden incelerken, aile içlerinde yaşanan bireysel güç arayışlarını ve onun yansımalarını da tüm yönleriyle gözler önüne getiriyor.

Hikâye Anlatma Sanatı / Sue Hollingsworth - Ashley Ramsden

İletişim Yayınları, Ashley Ramsden ile Sue Hollingsworth'ün 20 yıllık tecrübelerinin bir ürünü olan Hikâye Anlatma Sanatı'nı yayımlıyor. Hikâye anlatma sanatı son yıllarda giderek yaygınlaşıyor ve öğretmenlerden terapistlere, yöneticilerden "sadece daha iyi bir anlatıcı olmak isteyen" herkese uzanıyor. Ashley Ramsden ile Sue Hollingsworth de hikâye anlatımına ilgi duyan tüm insanlara hitap eden bu çalışmalarında, hikâye anlatmanın inceliklerini ve püf noktalarını aktarırlarken, okurlara kendilerini daha çabuk geliştirecekleri tüyolar veriyorlar. Alanında temel bir başvuru kaynağı…

Özgürlüğün Peşinde / Yüksel Selek

İletişim Yayınları, Yüksel Selek'in anılarını tüm canlılığıyla yansıttığı Özgürlüğün Peşinde'yi yayımlıyor. Selek'in kişisel yaşamının yanı sıra 99 Depremi sonrası oluşan sivil örgütlenmelere, barış girişimlerine, demokratik bir anayasa oluşturulması için sarf edilen emeğe, ekoloji çalışmalarına ve kadın dayanışmasına değin Türkiye'nin önemli meseleleri üzerine verilen mücadeleyi de gözler önüne seren Özgürlüğün Peşinde - Yaşadım, Diyebilmek İçin..., aynı zamanda bir yakın dönem Türkiye panoraması da sunuyor.

Otel Paranoya / Hakan Bıçakcı

İletişim Yayınları, kendine has dil ve anlatım tarzıyla özel bir okur kitlesi edinen Hakan Bıçakcı'nın Otel Paranoya'sını yayımlıyor. Daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olan ve tuhaf bir otel içinde yaşananları anlatan bu öykü, üstelik çizgili kitap versiyonunda! Hakan Bıçakcı'nın sıradışı öyküsüne Berat Pekmezci'nin usta işi çizgileri eşlik ediyor.

Mermer Köşk / Mehmet Eroğlu

Çağdaş Türkçe edebiyatın en önemli isimlerinden Mehmet Eroğlu'nun beklenen yeni romanı Mermer Köşk, İletişim Yayınları tarafından edebiyatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bir köşkün gölgesinde yaşanan aşkın yıkıcılığını tüm canlılığıyla anlatan bu eşsiz roman, alacakaranlık bir aile tarihini gözler önüne seriyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS