Yapı Kredi Yayınları'ndan 4 yeni kitap

Yapı Kredi Yayınları'ndan 4 yeni kitap

Yapı Kredi Yayınları'ndan 4 yeni kitap

Yapı Kredi Yayınları'ndan 4 yeni kitap raflarda yerini aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karasevdalılar

Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Kara Sevdalılar, Javier Marias'ın en önemli, en sürükleyici romanlarından biri.

María Dolz her sabah işe gitmeden önce kahvaltı ettiği kafede adeta onun için bir mutluluk timsaline dönüşen evli bir çifti gözlemlemeye başlar. Bu, onun için, sabahlara neredeyse daha kolay başlamanın bir yolu olmuştur. Ta ki uzun bir süre bu gözlemlerine ara vermek zorunda kalıp adamın bir meczub tarafından öldürüldüğünü öğrendiği güne kadar... Derken kendiliğinden gelişen bir ilişki María'nın cinayetin ayrıntılarından haberdar olmasını sağlar...

Sarhoş edici bir sevda, birbiri ardına patlak veren kah sevindirici kah üzücü olaylar, cömertlik ve bencillik halleri, cezasız kalma, ölenlerin hayatımızda yer işgal etmeyi sürdürmesi, hafıza, mutlak hakikatin bilinemezliği: Marías'ın en oyunbaz romanlarından biri olan Karasevdalılar'ın muammalarından bazıları. İnsan ilişkilerinin görünenin altında yatan karmaşık yapısına işlenmiş muammalar...

"Ustalıkla yazılmış bir roman." Alberto Manguel

"Karasevdalılar, cinayet romanı gibi görünen metafizik bir keşif gezisi." The Spectator

Kara Sevdalılar
Javier Marias
282 Sayfa, 21 TL
Yapı Kredi Yayınları

Filiz Özdem'den yeni bir roman: Aşk Meçhule Yürür

Yapı Kredi Yayınları okurlarının, çoçuklara yönelik eserleriyle olduğu kadar Korku Benim Sahibim, Düş Hırkası ve Yalan Sureleri'nden oluşan "Veda Üçlemesi"yle ve Rüya Bekleyen Adam adlı romanlarıyla tanıdıkları Filiz Özdem, yeni romanı Aşk Meçhule Yürür'de, "Deniz c¸ekildigˆi zaman, nasıl ki kumsalda gormedigˆimiz bir suru s¸ey ac¸ıgˆa c¸ıkarsa, akıl c¸ekildigˆi zaman da hayat bas¸ka turlu gorunebilir insana" diyen kahramanı Mercan'la belleğin karanlık kuyusuna bakıyor.

Roman, artık var olmayan bir geçmişle henüz var olmamış bir geleceğin arasına sıkışıp kalmış, "nes¸e ile keder, korku ile cesaret, varlık ile yokluk arasında gidip gelen" incinmiş bir kadının hatıralarını taşıyor okura: "Ya ifrat ya tefrit" diyen, "başka türlü biri" olmanın dayanılmaz ağırlığıyla bir türlü hayata karışamayan Mercan'ın eğilip bükülen "ayarsız" belleği, "akıl çekildiğinde" geride kalanlarla bileniyor; varoluş, keskin bir bıçağa dönüşüyor.
Geçmişin lime lime ipliklerini kelimelerin merhametli dokunuşlarıyla onaran Filiz Özdem, Aşk Meçhule Yürür'de varoluşun belleğini sorguluyor; çocukluğun ve aşkın karanlık kuyusunda bulduğu o ağır demir kapıyı, kıldan ince kılıçtan keskin bir soruyla çalıyor: "Hatırladıkların kadar mısın, unutmadıkların kadar mı?"


Aşk Meçhule Yürür
Filiz Özdem
126 Sayfa, 10 TL
Yapı Kredi YayınlarıYaz Üçgeni

Güven Turan daha önce Dalyan, Yalnız mısın? Ve Soğuk Tüylü Martı romanlarında aşkın yarattığı kimlik kargaşasına yepyeni bakışlar getirmişti. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Yaz Üçgeni'nde ise yalnızlıklarının ve sevgi arayışlarının karanlık çeperlerine dokunuyor; bugünün dili ve parlak anlatımıyla adeta aşkın geometrisini çıkarıyor.
Barış, sallantıdaki bir ilişkisini bitirmenin eşiğindeyken Melis'le tanışır. Bir yandan çelişkilerinin ve açmazlarının temelindeki büyük yalnızlığını kavramak, öte yandan tutkuların birdenbire çatallanan ve hızlanan trafiğini yönetmek durumundadır. Barış'ın İstanbul'da Melis ve İris'le, Bodrum'da yine Melis ve Hale ile yaşadıkları astronomide "yaz üçgeni" diye bilinen bir yıldız görüntüsünde sembolleşir.

Yaz Üçgeni
Güven Turan
213 Sayfa, 16 TL
Yapı Kredi Yayınları


Sınırdışı Saatler


Mehmet Yaşın'ın Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Sınırdışı Saatler kitabı, dilini ve yurdunu arayan Kıbrıslı bir adamın trajedisini gerçeküstü bir anlatımla ifade ederken, anlatım tekniği mevcut durumun akıldışılığı ile tamamiyle örtüşüyor.
Sınırdışı Saatler, Ada özelinde yola çıkarak yapılmış en radikal savaş ve militarizm eleştirilerini barındırıyor. Kitapta Kıbrıs'ta doğup büyümüş insanların vatansızlıklarını, iç ve dış dünyalarını, savaşın, şiddetin ve düşmanca duyguların birey ve toplum üzerinde yarattığı travmaları sergileyen hikayeler bulunuyor.


"Ben, yazılmasaydım, yalnızca hayal edilseydim suçlu olamazdım. Olamazdım ki! Hayal edilince mi gerçek oldum? Ama yazılmayan şey hayal edilebilir mi? Sınır, yazıldığımız yere kadar. Öyleyse sınırdışı edilebilir miyim ben?"

Sınırdışı Saatler
Mehmet Yaşın
233 Sayfa, 18 TL
Yapı Kredi Yayınları