Köpek Balığı Nasıl Yazılır? Köpek Balığı Tdk Doğru Yazılışı... Köpekbalığı Mı Köpek Balığı Mı?

Köpek Balığı Nasıl Yazılır? Köpek Balığı Tdk Doğru Yazılışı... Köpekbalığı Mı Köpek Balığı Mı?

Köpek Balığı Nasıl Yazılır? Köpek Balığı Tdk Doğru Yazılışı... Köpekbalığı Mı Köpek Balığı Mı?

Bazı hayvan türlerinin isimleri Türkçede ayrı yazılır bazıları ise bileşik şekilde ele alınır. Yazım hatası oluşmaması için ise buna çok dikkat etmek gerekir. Özellikle merak edilen bu kelime grupları arasında köpek balığı geliyor. Ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmadığını öğrenmek suretiyle, cümle içerisinde doğru şekilde kullanmak büyük öneme sahiptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Köpek Balığı Birleşik mi yazılır, Ayrı mı yazılır?

 Kelimelerin anlam bütünlüğünü korumak ve doğru şekilde ele alabilmek için, mutlaka doğru yazımları öğrenilmelidir. Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit bu kelimenin ayrı yazılması gerektiğini söylemek mümkün. Özellikle bu kelimeyi birleşik yazarak hataya düşen birçok kişi bulunuyor. Köpek ve balık kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan bu kelime grubunun ifadesini doğru şekilde yansıtabilmek için, mutlaka ayrı biçimde ele alınması gerekir.

 Köpek balığı (Doğru)

 Köpekbalığı (Yanlış)

 Özellikle bu tür kelime grupları bir araya geldiği vakit anlam bütünlüğü bozulur. Böyle durumlarda ne olduğu anlaşılmaz ve ayrıca yazım hatası gerçekleşir.

 Köpekbalığı mı, Köpek Balığı mı?

 Köpek balığı kelime grubu Türkçe içerisinde ayrı yazılması gereken sözcükler arasında gelir. Aslına bakılırsa Her iki kelimeden farklı anlamlar ifade etse dahi, bir araya geldiğinde deniz canlısını ifade etmektedir. Kıkırdaklı balıklar sınıfında yer alan köpek balığı, suların en yırtıcı ve tehlikeli canlıları arasında yer almaktadır. Cümle içerisinde ya da tek başına kullanırken bu kelimenin mutlaka ayrı yazılması gerektiğini özen gösterilmelidir.

 ‘’Dünya çapında birçok farklı köpek balığı türü bulunur.’’

 ‘’En yırtıcı hayvanlar arasında köpek balıkları gelir.’’

 ‘’Akvaryumda birçok değişik köpek balığı gördük.’’

 Bu şekilde farklı cümleler içerisinde ya da tek başına amacına uygun olarak ayrı kelime bazında kullanılabilir. Aynı zamanda en tanınan ve en çok bilinen deniz canlısı arasında yer aldığını söylemek mümkün.