kültür sanat

"Küçük Prens" Başkentlilerle buluşuyor

  1. Kültür Sanat

"Küçük Prens" Başkentlilerle buluşuyor

"Küçük Prens" Başkentlilerle buluşuyor

Dünya edebiyatının önde gelen eserlerinden Antoine de Saint Exupery'nin "Küçük Prens" romanının Türkiye'deki koleksiyonerleri, 16-24 Mayıs'ta Ankara Tayfa Kitap Kafe'de kolektif sergi açacak.

20 yıldır koleksiyon yapan Sobacı, yaptığı açıklamada, 144 dil ve lehçede 860 kitabın sahibi olduğunu, bunlardan yaklaşık 400'ünün hediye edildiğini belirterek, "Dünyanın her yerinden, internetten aldığımız kitaplar var. Özelliğimi bilen arkadaşlarımın getirdiği kitaplar var. Sosyal medyadan kim nerede görüyoruz, onlardan da istiyoruz. Hem kişisel koleksiyonumuzuzenginleştirirken, hem de diğerlerine katkı da bulunuyoruz" dedi.

Sobacı, kitapları camlı bir bölme yerine, her zaman dokunabilir kılmak için evinin salonundaki kitaplığında muhafaza ettiğini ifade ederek, "Bir kitap koleksiyonunu pul koleksiyonundan ayıran özellik bu. Kitaplarda notlar var. Çocuklar resimler yapmışlar. İthaf yazıları var" diye konuştu. Koleksiyona nasıl başladığı sorusu üzerine Sobacı, "2. kitabı ne zaman koyduğumu, nasıl bir dürtüyle başladığımı da hatırlamıyorum. 20 sene önce başladığımda internet yoktu, benim gibi başka koleksiyonerlerin de olduğundan da haberim yoktu" yanıtını verdi.

Sobacı, "Küçük Prens" hakkındaki düşüncelerini ise şöyle anlattı: "Bu denli geniş hayran kitlesi olan bir kitabın elbette büyüsü var. Sergide öğrenci, uzay mühendisi, biyolog, giyim tasarımcısı, gezginler de var. Öğrenci, uzay mühendisi, biyolog, giyim tasarımcısı, gezginler var. Birçok dilde kutsal kitaptan sonra o dile çevrilmiş 2. kitap. Ben 'kaybedilen çocukluğa güzelleme' diye tanımlıyorum. Eski güzel günleri hatırlayan herkesin başucu kitabı olma niteliği var. 15 yaşından önce okutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Demlenince değerini bulan bir kitap. Böylece Küçük Prens hayranlarının sayısı artabilir."

Yeni hedef müze açmak

Mehmet Sobacı'nın koleksiyonuna çok sayıda kitabı hediye eden diğer koleksiyoncu Yıldıray Lise de 2008'de koleksiyona başladığını, Sobacı'ya bu sayede ulaşarak, sergi fikrine karar verdiklerini belirtti. Lise, sergi açma hayallerinin gerçekleştiğini, yeni hayallerini ise "Küçük Prens müzesi" olduğunu anlattı.
Henüz somut bir girişimleri ve şehir tercihleri olmadığını ifade eden Lise, dünyanın birkaç yerinde bulunan örnekleri gibi, sadece kitapların değil, Küçük Prens'e ilişkin diğer objelerin de sergilenebileceği bir yer hayal ettiklerini kaydetti. Lise, serginin artık kitap koleksiyonu olmaktan ziyade, anılar, hikayeler ve insan ilişkilerine yoğunlaştığını belirtti.

"25 kuruş"luk Küçük Prens

47 koleksiyonerin 170 adet kitabının yer alacağı sergide, söyleşiler, film gösterimleri, okuma günleri gibi çeşitli etkinlikler de yapılacak. Kitaplar arasında, 25 kuruş boyutunda en küçük baskı, görme engelliler için kabartmalı baskı, aynadan okunabilen baskı, mors alfabesi, cep telefonlarındaki T9 alfabesiyle okunan baskı, 1953 yılındaki ilk Türkçe baskı gibi örnekler yer alıyor.

En küçük koleksiyoner, halasının kendisi için topladığı kitaplar sayesinde 18 aylık bir bebekken, en büyük koleksiyoner de 63 yaşında. 16 Mayıs'ta başlayacak ve 24 Mayıs'ta sona erecek sergide, kitabın Kürtçe ve Lazca'ya çevirilerini yapan yazarlar da bulunacak. Sergide, Küçük Prens film gösterimi de yapılacak.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS