hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mediha Didem Türemen'in eseri Albertina Müzesi'nin daimi koleksiyonunda

  Mediha Didem Türemenin eseri Albertina Müzesinin daimi koleksiyonunda
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Çağdaş sanatçı Mediha Didem Türemen’in ağaçbaskı eseri, dünyanın en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip Viyana’daki Albertina Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burhan Doğançay ve Sarkis’ten sonra Türkiye’den koleksiyona dahil edilen 3. sanatçı olan Mediha Didem Türemen’in eseri, müze koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan çizimler ve baskılar bölümünde yer alacak.

  Koleksiyonun aynı bölümü Leonardo da Vinci’den, Michelangelo’ya, Dürer’den Rembrandt’a uzanan, Picasso, Andy Warhol, Gustav Klimt, Egon Schiele, Paul Cézanne gibi geçmişten günümüze geniş bir yelpazede birçok farklı dönem sanatçısını barındırıyor.

  Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, 18.yüzyılda kurulmaya başlayan Albertina Müzesi, dünyanın en önemli grafik sanat koleksiyonlarından birine sahip.
  17 Ağustos depreminin su altındaki izleri gün yüzüne taşındı
  Alman ressam Albrecht Dürer’in 1512 yılında yaptığı ünlü “Mavi Kuzgunun Kanadı” isimli eserinden esinlenerek, Salzburg’taki çalışmaları sırasında ortaya çıkardığı “Albrecht Dürer’e Saygı” (Homage to Albrecht Dürer) isimli eser, Türemen’in Dürer üzerine yaptığı çalışmaların bir parçası niteliğinde.

  Mediha Didem Türemenin eseri Albertina Müzesinin daimi koleksiyonunda
  Sanatçı 2013 yılında Floransa Bienali’nden aynı isimli farklı bir gravür çalışmasıyla Lorenzo il Magnifico ödülüne, kağıt üzerine yapılan eserler kategorisinde layık görülen sanatçılar arasında yer almıştı.

  13.yüzyıldan itibaren eser üreten sanatçıları koleksiyonunda barındıran Albertina Müzesi’ne Burhan Doğançay (1923 - 2013) ve Sarkis’ten (1938) sonra Türkiye’den dahil edilen 3. sanatçı olan Mediha Didem Türemen (1982) aynı zamanda Türkiye’den koleksiyona dahil olan en genç sanatçı.

  Ali İsmail Türemen (1942) atölyesinde eğitim alan sanatçının eserleri; Bulgaristan Gabrova Müzesi, Makedonya Çizim Müzesi, Portekiz Douro Müzesi Baskı Koleksiyonu, IMOGA Istanbul Grafik Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında bulunmaktadır.

  Mediha Didem Türemen kimdir?

  Mediha Didem Türemen, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uuslararası İlişkiler Bölümü'ndeki eğitiminden sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV Yüksek Lisans Bölümü'ne kabul edildi. Sonrasında aynı üniversitenin Temel Sanat ve Tasarım yüksek lisans programına devam etti. Bu süreçte Ali İsmail Türemen atölyesinde eğitim aldı.

  Gravür ve fotoğraf alanındaki çalışmalarının yanısıra film sektöründe kamera önü ve arkasında çalışmaya devam etmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow