Merlin Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Merlin Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Merlin Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Merlin Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Macera ve fantastik severlerin favorilerinden olan Merlin dizisi, 2008 yılından yayınlanmaya başlamıştır. İngiliz televizyon dizisi döneminin en popüler fantastik dizilerinden biri olmuştur. Sizler için döneminin başarılı dizileri arasına girmiş Merlin dizisi hakkındaki bilgileri derledik.

Merlin Dizisinin Konusu Nedir?

Merlin dizisi Kral Arthur dönemini ve bu dönemde yaşayan gizemli büyücü Merlin'in hikayesini anlatır. Arthur ve Merlin Arthur henüz prensken tanışmış ve arkadaş olmuşlardır. Dizide ikilinin ilişkisi üzerinde durulsa da geleneksel efsanelerden ilerleyen bölümlerde gittikçe farklılaşmaya başlar. Merlin dizisi, Kral Arthur efsanesinin aile ilişkilerine dayandırılmış bir halidir.

Hikayede Merlin doğaüstü yaratıkların ve büyünün vatanı olan Camelot'a ulaşır ve orada bulunan amcasının da yardımıyla büyü yetilerini geliştirmeye başlar. Merlin'in gençlik yıllarını anlatan hikayede, Merlin ileride çok önemli bir büyücü olacaktır. Ancak genç Merlin'in yaşadığı Camelot'a hükmeden kişi Kral Uther'dir ve kral Uther büyü yapmayı yasaklamıştır. Böyle bir dönemde genç büyücü Merlin'in yolu henüz Kral olmamış prens Arthur ile kesişir.

İkili arasındaki ilişki ilk başta rekabetle başlamış olsa da kısa sürede çok yakın bir dostluğa dönüşür. Dizide öngörülen ise ikilinin ileride Camelot'un ve diğer krallıkların kaderinde büyük rolleri olduğudur. Geleneksel Kral Arthur efsanesinin aile ilişkilerine odaklı şekilde anlatılan bu versiyonu Merlin'in Camelot'a ulaştıktan sonra büyü yetilerini geliştirme maceraları üzerine kuruludur.

Merlin Dizisi Oyuncuları ve İsimleri Neler?

Merlin (Colin Morgan): Merlin genç bir büyücüdür ancak kader henüz o doğmadan belirlenmiştir. Görevi Kral Arthur'u korumak olan Merlin'in büyünün yasak olduğu Camelot'ta bunu başarması için çok uğraşması gerekmektedir. Kendini gizlemeye çalışan Merlin bir taraftan da Kral Arthur'un uşağıdır.

Arthur (Bradley James): Kral Uther'in tek varisi olan Arthur, henüz genç bir prensken Merlin ile karşılaşır. Geleceğin kralı olacak olan Arthur ilk başlarda şımarık ve kendini beğenmiş bir prenstir. Ancak sorumluluk almaya başladıkça yavaş yavaş olgunlaşmaya başlar. Saray hizmetçisi Gwen'e aşık olan Merlin, babasının neden büyüye yasak getirdiğini tam olarak anlayamamaktadır. Gwen ile olan ilişkisine ise statü farkı engel olmaktadır.

Richard Wilson (Gaius): Kraliyet ailesine hizmet etmekle görevli olan yaşlı ve bilge doktordur. Gaius herkesin sevdiği ve saygı duyduğu bir karakterdir. Merlin'in annesinin de arkadaşı olan Gaius'un fikirleri Uther için oldukça önemlidir. Annesi Merlin'i yaşlı Gaius'a emanet etmiştir ve Merlin'in büyü yeteneklerini geliştirmesinde ve kendini gizli tutmasında Gaius elinden gelen her şeyi yapar.

Anthony Head (Uther Pendragon): Uther huzurlu bir imparatorluk uğruna bütün cadıları ve ejderhaları yok etmiş ve büyüyü tamamen yasaklamıştır. İbret olması için sadece yaşlı bir ejderhayı canlı bırakmış onu da derin zindanlara atmıştır.

Angel Coulby (Gwen): Gwen genç bir saray hizmetçisidir. Babası demircilik yapmaktadır. Prens Arthur'a aşık olan Gwen, onun da kendisine aşık olduğunu öğrenir. Ancak ikilinin birlikte olması mümkün görünmemektdir.

Kate McGrath (Morgana): Kral Uther'in evlatlık kızı Morgana, Uther'den nefret etmektedir. Çünkü Uther, Morgana'nın annesini büyü yaptığı için öldürmüş ve daha sonra Morgana'yı yanına alarak büyütmeye karar vermiştir.

Merlin Dizisi Kaç Sezon ve Kaç Bölüm?

Fantastik türde olan Merlin dizisi, 2008 - 2013 yılları arasında yayınlanmıştır. Dizi 5 sezonun ardından ekranlara veda etmiştir. Merlin dizisinde her sezon 13 bölümden oluşur. Bölümleri 50 dakika uzunluğunda olan Merlin dizisinde toplam 65 bölüm bulunur. IMDB puanı 7.9 olan dizi BBC yapım bir İngiliz dizisidir. Türkiye'de CNBC-e ve e2 kanallarında yayınlanan dizi oldukça popüler olmuştur.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS