Müziklerin Efendisi eşliğinde "Yüzüklerin Efendisi"

Müziklerin Efendisi eşliğinde "Yüzüklerin Efendisi"

2001 yılında gösterime giren "Yüzüklerin Efendisi" serisinin ilk filmi "Yüzük Kardeşliği" 15 yıl sonra yeniden izlenebilecek. Üstelik bu kez beyazperdenin önünde 100 kişilik bir koro ve 86 kişilik senfoni orkestrası olacak.

Beyazperdede Türkçe altyazılı film devam ederken, filmin müzikleri orkestra tarafından canlı çalınacak.

Bunların hepsi 2-3 Nisan'da "Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği" Konseri'nde Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde olacak.

J.R.R Tolkien'in filminin müziklerinde Oscar, Grammy ve Altın Küre ödüllü besteci Howard Shore'un imzası var. İstanbul'daki proje de bizzat Shore'un onayıyla yapılıyor.

Kırsalda yaşayan sade Hobbitler, kulağa hoş gelen Kelt ezgilerine dayanıyor.
İşte İstanbul Tiyatro Festivali'nde öne çıkan oyunlar...
Mistik Elfler, ruhani Doğu renklerine sahipler.

Tolkien'in imha edici taş kesicileri olan Cüceler ise, paralel harmoniler ve kaba, gırtlaktan gelen sesleriyle dikkat çekiyor. Bunlar erkek korolarla izleyiciye yansıtılıyor.

Sanayileşmiş Ork orduları, Shore'un en sert ve vurmalı seslerinden payını alıyor. Bunlar arasında Japon taiko davulları, metal zil levhaları ve piyano tellerine vurulan zincirler yer alıyor.

Orta Dünya'nın kusurlu ancak soylu mirasçısı insanların dünyası, şiddetli ve keskin seslere sahip nefeslilerle sunuluyor.

Operasal bir biçimde bu müzikal dünyalar, bazen ortaya çıkacak bir güç için kuvvetlerini birleştirerek, bazen sert bir şekilde çarpışarak birbirine kaynaşıyor.

Kısacası kapsamlı bir orkestra eşliğinde az rastlanır bir sinema deneyimi için İstanbul geri sayıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS