Niyazi Koyuncu’dan Liva çıktı

Niyazi Koyuncu’dan Liva çıktı

Niyazi Koyuncu 4 yıl aradan sonra ikinci albümü Liva’yı dinleyicisiyle buluşturdu. Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümde, sanatçının Ceylan Ertem’le de düeti bulunuyor.

Niyazi Koyuncu "Muço Pa" albümünün ardından "Liva"yı dinleyicisiyle buluşturdu. Lazca’da Kar Suyu ve baharı karşılamak anlamına gelen "Liva" albümünde Niyazi Koyuncu yine geleneği bozmuyor ve albümdeTürkçe, Lazca ve Hemşince eserlere yer veriyor.

11 eserin yer aldığı albümde anonim eserlerin (Fadimeşi Destani, Al Eline Fener, Sigara, Verena, duman, Liligum...) yanı sıra sanatçı kendisine ait iki bestesi de yer alıyor. (Kalbüme Yağan Kar ve Ayrılık).

Aranjörlüğünü Evren Arkman ve Poyraz Kılıç’ın yaptığı albüm, ekip ruhu ve kolektif bir çalışmanın ürünü olarak çıktı.Çok değerli müzisyenin destek verdiği albümde Koyuncu, Ceylan Ertem’le Kalbime Yağan Kar’a düet yaparken, sanatçıya vokallerde yine sanatçılar Selçcuk Balcı ve Resul Dindar eşlik ediyor. Aydoğan Topal, Gökhan Birben gibi müzisyenler de albüme söz ve müzikleriyle katkı sunarken; sevilen şairlerden İbrahim Karaca ve Yasemin Yıldız da iki esere şarkı sözü yazdı.

Müziği ağbeyi Kazım Koyuncu’dan miras alarak bugünlere taşıyan Niyazi Koyuncu, Lazca rock müziğinin genç temsilcilerinde de biri...Albümdeki şarkıların listesi:
01. Yol-Söz-Müzik: Evren Arkman
02. Ayrılık—Söz: Yasemin Yıldız-Müzik: Niyazi Koyuncu
03. Fadimeşi Destani -Söz-Müzik: Anonim
04. Kalbime Yağan Kar –Söz: İbrahim Karaca, Sinan Kaynakçı-Müzik: Niyazi Koyuncu
05. Kale Batum’i –Söz: Anonim-Müzik: Aydoğan Topal
06. Al Elini Fener –Söz: Aibrahim Karaca-Müzik: Anonim
07. Gönlünün Kıyısı -Söz-Müzik: Evren Arkman
08. Sigara -Söz-Müzik: Anonim
09. Verane -Söz-Müzik: Anonim
10. Duman -Söz-Müzik: Anonim
11. Liligum—Söz: Gökhan Birben-Müzik: Anonim

Kazım'ın Sevdası

Niyazi Koyuncu’ya dair…

"Müziksiz nefessiz kalırım" diyen Niyazi Koyuncu 1984 yılında dünyaya geldi. Kulağına Lazca ezgiyi abisi Kazım Koyuncu fısıldadı. 1986’da Çernobil faciası olduğunda Niyazi henüz 2 yaşındaydı.

Karadeniz’in Çernobil'i, abisi Kazım Koyuncu’yu kanser edip 25 Haziran 2005 yılında hayattan aldığında, Niyazi Koyuncu abisinin gitar askısını yanına alarak, üniversiteyi kazanıp Eskişehir’e gitti. Bir yandan eğitimini tamamlarken bir yandan da müzikle içli dışlı oldu.

İlk sahneye çıkışı ise kanser hastası bir çocuğa yardım içindi. O gün o sahnede müziğin insan için yaşamını anladı. “Sahne benim her şeyim” dedi. Var olduğu, korktuğu, güçlendiği yerdi. Ama en çok da yaşadığı... Kendisi oluvermişti o sahnede.

Çocukluğunda kulağına fısıldanan o ritmik seslerin peşindeydi. Öğrencilik yıllarında Lazca’da karanlıktaki ışık anlamına gelen Seritana’yı kurdu, yıl 2008’di. Grubuyla birlikte sokaklarda şarkılar söylediler, Lazca, Hemşince, Türkçe... Ardından konserler geldi, albümü olmadan Türkiye’nin pek çok yerinde konserlere gitti.

Grupla yollarını ayırıp Niyazi Koyuncu olarak ilk albümü "Muço Pa" 2012 yılında çıkarttı.

2012’den sonra pek çok projede yer aldı. Bunlardan öne çıkan projeler Suat Kuzucu-Susalım Beraber (Zigana-2015), Ahmet Kaya- Bir Eksiğiz-(Doruklara Sevdalandım 2014), Kurtalan Expres- Göğe Selam 2 (Nöbetçinin Türküsü-2014), Metin Yılmaz-Gökyüzü Mavi Kaldı (Günaydın Gülüm-2013), Ayla Yılmaz-La (Derindur Karadeniz 2012)

4 Yıl aradan sonra Koyuncu ikinci albümü Liva’yı (Kar Suyu) dinleyicileriyle buluşturdu.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS