Ünlü İtalyan piyanist Albanese, İstanbul'a geliyor

Önce klarnet ve piyano çaldı, sonra rock müziğe merak sardı. Bugün dünyanın önde gelen neo-klasik besteci ve piyanistlerinden biri haline geldi. 12-13 Aralık'ta Salon İKSV sahnesinde ağırlanacak Federico Albanese'ye 5 maddede yakından bakalım.İtalyan besteci ve piyanist Federico Albanese 2007 yılında Jessica Einaudi ile birlikte La Blanche Alchimie isimli avant-garde bir duo kurdu. Beraber 2 albüm çıkardılar ve 2012'de Preis der Deutschen Schallplatten kritik tarafından 'En İyi Bağımsız Albüm' dalında aday gösterildiler.

Federico Albanese, 2014 yılında ilk solo albümü 'The Houseboat and the Moon'u, 2016'da 'The Blue Hour' isimli ikinci albümü ve son olarak 2018 Şubat’ta 'By The Deep Sea 'isimli üçüncü solo albümünü çıkardı. Federico'nun besteleri klasik müzik, elektronik ve saykodelik seslerin harmanlanmasından oluşuyor.

Federico son albümü 'By The Deep Sea'yi kendisi için duygusal anlamı yüksek bir parçayla başlatmak istemiş. Annesi İtalya'nın kuzey kıyı kesiminde dağlık bir bölgeye taşınınca evden denize 682 adımda ulaşılabiliyormuş ve Federico deniz ile kendisini birleştiren bir bağ olduğu için '682 Steps' isimli parçayla albümünün açılışını yapmak istemiş.

Federico Albanese, saatlerce stüdyoda oturup bir şeyler kaydetmekten çok nerede olursa olsun yanında taşıdığı kayıt ekipmanlarıyla hissettiği anda kayıt yapmayı tercih eden bir sanatçı. Albümünün en çok dikkat çeken eserlerinden biri olan 'Mauer Blues' caza yakın duran ve hayli melankolik bir parça. Federico'nun Berlin'deki anılarının da hikayesi niteliğinde.

Modern klasik müziğin önemli isimlerinden Albanese, eserlerini bestelerken modern müzikten ziyade 60'ların ve 70'lerin İtalyan şarkıcı, bestekar ve müzisyenlerinden ilham alıyor. Federico Albanese, piyanosu ve müziğiyle 12-13 Aralık'ta Salon dinleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS