hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür? Gogol Eserleri Nelerdir?

  Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür Gogol Eserleri Nelerdir
  expand

  Dünya edebiyatında oldukça tanınmış bir isim olan Nikolay Vasilyeviç Gogol, son derece başarılı eserleri ile bilinmektedir. Nikolay Vasilyeviç Gogol Ukrayna asıllı Rus bir yazardır. Roman ve oyun yazarı olarak tanınmakta olan Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılan ve günümüzde de oldukça önemli olan birçok eser bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir?

  Nikolay Vasilyeviç Gogol, ünlü Rus yazar olarak tanınmaktadır. İlk olarak bir şiir yazmıştır ve yazdığı şiir belirli yerlerde yayımlanmıştır. Bu dönem içerisinde farklı işlerde çalışmakta olan Nikolay Vasilyeviç Gogol, sonrasında kendisini tamamen yazarlığa vermiştir.

  Yazdığı bir oyunda Rus bürokrasisini tiye aldığı için bu kesim tarafından oldukça olumsuz bir şekilde eleştiriye maruz kalmıştır. Sonrasında ise ülkesini terk etmiştir. Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılan başyapıt ise Ölü Canlar olarak bilinmektedir.

  Nikolay Vasilyeviç Gogol Neden Ölmüştür?

  Nikolay Vasilyeviç Gogol, 1848 yılında kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin'e gitti. Yazar geri döndükten sonra Moskova'da yaşayan gerici bir rahip ile vakit geçirdi. Sonrasında ise Ölü Canlar adlı romanın ikinci bölümünün el yazmalarını yakarak yok etti. Bunun üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra ise hayatını kaybetmiştir.

  Nikolay Vasilyeviç Gogol Eserleri Nelerdir?

  Gogol hayatı boyunca birçok eser yazmıştır. Yazdığı eserlerin çoğu hem Rus edebiyatında hem de dünya edebiyatında oldukça önemli olarak bilinmektedir.

  Bir Evlenme

  Dava

  Bir Delinin Hatıra Defteri

  Kumarcılar

  Müfettiş

  Bütün Oyunları

  Evlenme

  Dikanka Yakınlarındaki Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları

  Kaput

  Fayton

  Burun

  Portre

  Masallar

  Petersburg Hikayeleri

  Eski Zaman Beyleri

  Gogol hikaye ve oyun yazarı olarak bilinmektedir. Bu eserleri ise tiyatro oyunları ve hikayeler olarak bilinmektedir. Gogol tarafından yazılan eserlerin en önemlisi Ölü Canlar olarak da ifade edilebilir. Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı adlı eseri ise ölümünden sonra tamamlanmıştır.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow