Pek Çok Tdk Doğru Yazılışı... Pek Çok Mu, Pekçok Mu Nasıl Yazılır?

A A

25.04.2021 - 14:42

Hem yazılı hem de sözlü dilde sıklıkla kullandığımız kelimelerden biri olan pek çok, ortalamanın üstünde ve fazlasıyla anlamına gelir. Pek çok, cümlelerde hem sıfat hem de zamir olarak kullanılabilir. Örneğin bu sözcük, ''pek çokları bu diyarda hiç yaşamamışlar gibi göçüp gitmiş'' cümlesinde belgisiz zamir olarak yer almıştır. ''Bana verdiğin pek çok kitabı okudum'' cümlesinde ise kitapların sayısını belirten pek çok sözcüğü, zamir değil sıfat olarak kullanılmıştır.

Pek Çok Tdk Doğru Yazılışı... Pek Çok Mu, Pekçok Mu Nasıl Yazılır?

 Pek Çok TDK Doğru Yazılışı

 Bir hayli, çok fazla ve gayet kelimeleriyle eş anlamlı olan pek çok kelimesi, nasıl yazıldığı merak edilen sözcükler arasında yer alıyor. TDK'ya göre pek çok kelimesinin doğru yazımı aşağıdaki gibidir:

 ''Pek çok''

 Pek Çok mu Pekçok mu Nasıl Yazılır?

 Türkçede çok kelimesiyle birlikte kullanılan bazı kelimeler bitişik bazıları ise ayrı yazılır. Pek çok sözcüğünün doğru yazılışı ise şu şekildedir:

 Pek Çok - Doğru

 Pekçok - Yanlış

 Örnek Cümleler:

 1- Hayatım boyunca pek çok hata yaptım ama kimseye iftira atacak kadar küçülmedim. - Doğru kullanım.

 2- Bu yaz, pek çok hayalimi gerçekleştirme fırsatı buldum. - Doğru

 3- Beni destekleyen pekçok mektup aldım. - Yanlış

 Not: Pek çok ile yakın anlamlı olan ''birçok'' kelimesi ise ayrı değil bitişik yazılır. Çünkü ''bir'' kelimesi diğer sıfat ve zamirlerde de bitişik yazılır. Birçoğu, birtakım ve birkaç kelimeleri bu kelimelere örnek olarak gösterilebilir.