!f İstanbul birleştiriyor!

!f İstanbul birleştiriyor!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl 15. yaşını seyircileriyle kutluyor. Yılın en çok konuşulan filmlerini Türkiye'ye getiren, !f music partileriyle şehri ayağa kaldıran !f İstanbul, 18 Şubat'ta İstanbul'dan yola çıkıyor, 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'e uğruyor. 40 ülkeden, 112 filmin gösterileceği festivalin bu yılki teması ise "!f İstanbul birleştiriyor!".

Soho House İstanbul'da yapılan basın toplantısında konuşan Festival Yönetmeni Serra Ciliv, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin bu seneki tanıtım filminin kendilerini duygulandırdığını belirterek, "Biz bu festivali sıkışmışlıklara, bütün ayrı gayrılıklara, küslüklere, yasaklara karşı kendi barış dilini oluşturabilen insanların, yönetmenlerin, belgeselcilerin bir araya geldiği bir nefes alanı olarak düşünmek istiyoruz" dedi.
!f İstanbul'un reklam filmi yayında
Festivalin Charlie Kaufman'ın Anomalisa filmi ile açılacağını aktaran Ciliv, sözlerine şöyle devam etti:

"Festivalde toplamda 95 tane uzun metraj film var. Herbiri ayrı ayrı başka hikayeleri anlatıyor. Hayatın daha hafif yaşandığı yerlerdeki hikayelerle, hayatın çok daha zor, acılı yaşandığı yerlerdeki hikayeler birleşiyor. Biz insana, sevgiye dair bir hikayeyi hep beraber yaşamayı istiyoruz."
Filmler 'Aşk ve Başka Bi' Dünya' için yarışıyor!
"Keşif Yarışması" 9. yılını kutlayacak

Festival Yardımcı Yönetmeni Pelin Turgut da, ilki 15 yıl önce düzenlenen festivali başlattıklarında bu noktaya gelebileceğini düşünmediklerini aktararak, şunları söyledi:

"Buradan geriye baktığımızda bir çizgimiz hep vardı. Yani sinema üzerinden belki başka türlü konuşacağımız ya da çok zor konuşabileceğimiz şeyleri konuşabileceğimizi, birbirimizin hikayelerine ortak olabileceğimizi ve bu yolla yeni daha yaratıcı bir dilde buluşabileceğimizi düşündük. Şanslıydık çünkü bizim gibi düşünen başkaları da vardı."
Sanatın ikonları !f İstanbul'da buluşuyor!
Festival kapsamında yurtdışından yapımcı, yönetmen ve oyuncuları ağırlayacaklarını vurgulayan Turgut, şu bilgileri verdi:

"Festival kapsamındaki 'Keşif Yarışması' dokuz senedir sürdürdüğümüz bir yarışma. Bir yandan da yenilikçi sinemaya ev sahipliği yapabilmek dediğimiz misyonumuzla alakalı bir yarışma. Çünkü sadece ilk veya ikinci filmlerini çeken yönetmenlere açık dokuz film yarışacak.

Keşif yarışmasının da dokuzuncu yılını kutlamış olacağız. İki yıl önce başlattığımız 'Aşk ve Başka Bi' Dünya Yarışması' da ikinci yarışmamız ve onda da sinemayla aktivizmin buluştuğu yerlerdeki filmleri bir araya getiriyoruz."
David Bowie klasikleri !f İstanbul'da!
40 ülkeden 113 filmin gösterileceği festivalin "Galalar" bölümünde, Grant Gee'nin yönetmenliğini yaptığı, Orhan Pamuk'un özgün metinlerle katkıda bulunduğu "Masumiyet Müzesi" adlı film de gösterilecek.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat tarihlerinde İstanbul'da, 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'de gerçekleşecek.
Müzik !f İstanbul'dan yükselecek!
Türkiye'de toplamda 27 şehirde gerçekleşecek etkinliklerin yanı sıra, bu sene Abu Dis, Girne, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah'ta da film gösterimleri ve etkinlikler yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS