13 maddeyle Türk sinemasının unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen

Türk sinemasının en unutulmaz oyuncularından biri olan Hulusi Kentmen'in gerek sanat yaşamını ve nereden nereye geldiğini, gerekse özel hayatına dair merak edebileceğiniz bilgileri bir araya getirdik.Yeşilçam'ın Bey Baba'sı
Yeşilçam'ın unutulmaz sinema oyuncularından Hulusi Kentmen'in dolu dolu sanat yaşamı ve özel hayatına dair bilgileri bir araya getirdik.
Bulgaristan'da doğdu
1909'da Tırnova'da (Bulgaristan Krallığı) doğdu. Daha sonra Marmara'ya gelen ailesiyle birlikte çocukluğu ve gençliği İzmit'te geçti.
Deniz tutkusu çocukluğunda başladı
Hulusi Kentmen deniz tutkusunu şöyle anlatıyor: "Yavuz (Zırhlısı) yaralı, henüz tamir edilmemiş. Bütün ihtişamıyla İzmit'te yatardı. Biz o devirde ortaokula gidiyorduk. Aşağı yukarı sınıfın yarısı denizci olmaya heves ederdi. Deniz tutkusu öncelikle Körfez'de oturuşumuzdan geliyor. Ayrıca babamın bir sandalı vardı, onunla beraber balığa giderdim, ona yardım ederdim. Bahriyelilerin o afili kıyafetleri ve denizin yosun kokusu yok mu, o bambaşka bir şey."
Astsubay Hulusi Kentmen
Fotoğraf 1933 senesine ait. Kentmen, Dumlupınar Denizaltı Gemisi'nde Santral Astsubayı olarak görev yapıyor.
Şans eseri sahneye çıktı
1943'te sanat hayatına başlayan Kentmen'in hikayesi oldukça ilginç. Hulusi Kentmen, denizaltı görevinden sonra İstanbul'daki Deniz Dikimevi'ne tayin oldu. Uzun yaz günlerindeki boş vakitlerinde Kadıköy'de arkadaşlarıyla Halkevi'ne gidip gelmeye başlayan Kentmen, tiyatro provalarını izlerken bir oyun için bir oyuncu boşluğu olduğunda gelen talebi geri çevirmedi ve ilk kez Hisse-i Şayia oyununda rol aldı.
Ses Tiyatrosu'na katıldı
Daha sonra Avni Dilligil'in kurduğu Ses Tiyatrosu'na katıldı. Tiyatro oyunlarındaki rolleri devam ederken de sinemanın kapısı açıldı.
Tiyatrodan sinemaya geçiş hikayesi
Bir filmin yönetmenliğini üstlenen Ferdi Tayfur, oyuncuları bir araya getirirken bütün kadroyu Şehir Tiyatroları'ndan seçmiş. Filme dışarıdan dahil olan tek oyuncu Hulusi Kentmen oldu. 1946'da çekilen filmin adı Senede Bir Gün'dü.
Hem komedi hem dram oynadı
Hulusi Kentmen, hem komedi hem de dram sinemasında verilen rolleri başarıyla canlandırdı.
Kentmen bir röportajında sadece kötü adam rollerini oynayamadığından bahsetmiş.
Keman çalıyor
Kentmen, oyunculuğunun yanı sıra oldukça iyi bir keman virtüözü. Torunu Ali Kentmen'le verdikleri konser dışında 1980'de İzmir Fuarı'nda Akasyalar Gazinosu'nda Hülya Koçyiğit'le sahne aldı.
'Ortaya iyi bir film çıkması için şunlar gerekiyor'
10 / 13
13 maddeyle Türk sinemasının unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen
Kentmen, bir röportajında gelen soru üzerine iyi bir film için gerekenleri şöyle sıralıyor: "İyi film için öncelikle iyi bir senaryo, iyi bir konu gerekir. Ondan sonra yönetmen gelir. Bu iki sağlam şey bir araya gelince ortaya çok iyi bir film çıkabilir. Aktör biraz zayıf olsa da senaryo ve yönetmen kuvvetli olunca o ayıp kapanır."
Babacan rolleriyle iz bıraktı
11 / 13
13 maddeyle Türk sinemasının unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen
500'den fazla filmde rol alan Hulusi Kentmen, tatlı-sert ve babacan rolleriyle Yeşilçam sinemasına adını yazdırdı.
En çok bilinen filmleri
12 / 13
13 maddeyle Türk sinemasının unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen
Hulusi Kentmen en çok, Ali Baba ve Kırk Haramiler (1971), Ah Nerede (1975), Belanın Kralı (1971) ve Salak Milyoner (1974) filmleriyle tanınıyor.
1993'te hayatını kaybetti
13 / 13
13 maddeyle Türk sinemasının unutulmaz aktörü Hulusi Kentmen
Türk sinemasının fenomen oyuncularından olan Kentmen, 81 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Hulusi Kentmen'in kabri Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunuyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS