Ara Güler belgeseli İstanbul Film Festivali'ne alınmadı

Ara Güler belgeseli İstanbul Film Festivali'ne alınmadı

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in İstanbul sevgisini konu alan "İstanbul'un Gözü" belgeseli, İstanbul Film Festivali programına alınmadı. Ara Güler, filmin festivale kabul edilmemesine ilişkin, "Benim için buruk bir duygunun kaynağı olmuştur" dedi.

Festivali organize eden İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Ara Güler'in çok değerli bir sanatçı olduğuna değinilen açıklamada, şöyle denildi:

"Festival öncesi yapılan değerlendirmeler sonucunda yönetmenliğini Binnur Karaevli'nin üstlendiği, Ara Güler hakkındaki 'İstanbul'un Gözü' adlı belgeselin festival programına alınmamasına karar verilmiştir.

Filmi değerlendiren danışma kurulu üyeleri, sınırlı sayıda film seçme kısıtlamasına sahip oldukları için zorlu bir değerlendirme süreci sonrasında tercihlerini başka filmlerden yana kullanmışlardır.
'İstanbul'un Gözü'ne ABD'de 'en iyinin iyisi' ödülü
Türkiye Sineması Danışma Kurulu her yıl olduğu gibi bu yıl da festivale başvuran filmleri hiçbir kurum ya da kişinin tesiri altında kalmadan değerlendirmiştir."

Ara Güler: "Bu belgesel 'benim belgeselim' değil"

Ara Güler de yaptığı yazılı açıklamada, "Bu belgesel 'benim belgeselim' değil, beni konu alan bir belgeseldir. O nedenle İKSV'nin bu kararının 'Ara Güler'in filmini reddetmek' şeklinde yorumlanması bana doğru gelmiyor" açıklamasında bulundu.

Güler filmin festivale kabul edilmemesine ise, "Benim için buruk bir duygunun kaynağı olmuştur" dedi.
Ara Güler: 'Keşke çocuğum olsaydı'
Safter: "Festivalin kararına şaşırdık"

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan filmin yapımcısı Ümran Safter, filmin bütün dünyadan büyük ilgi gördüğüne vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Biz kültürel bir film yaptık. Bu konuların içerisinde olmak istemiyorum ama festivalin bu kararına şaşırdık. Hiçbir gerekçe sunulmadı. Filmimize güveniyoruz. Washington DC Bağımsız Filmler Festivali'nden ödül aldı. Selanik'te iki gün boyunca gösterildi ve çok fazla ilgi gördü. Dünyanın başka festivallerinden özel gösterim davetleri alıyoruz. Ortada böyle somut bir başarı varken Ara Güler'le ilgili biyografik bir eserin festival tarafından kabul edilmemesi bizi gerçekten çok şaşırttı."

Ekip olarak olaya çok üzüldüklerini aktaran Safter, şöyle devam etti:
Erdoğan torunlarıyla Ara Güler'e poz verdi
"Festival direktörüne bir mail attım ve daha geniş bir açıklama istedim ama hiçbir açıklama gelmedi. 'Biz filmin içeriğini, kurgusunu, senaryosunu ya da ışığını beğenmedik' diyerek somut bir gerekçe de sunmadılar. Sebebine dair hiçbir tahminde bulunamıyorum.

Ara Güler'le ilgili yapılmış en güzel uzun metraj belgesel film. Bunu hangi saikle yaptılar bilemiyorum. Jürideki ve danışma kurulundaki isimleri şahsen tanımıyorum. Onlar da muhtemelen bizi tanımıyordur."

Dorsay: "Ara Güler saygın ama ona adanmış her film iyi diyemeyiz"
Ara Güler: ''Cumhurbaşkanı'nı çekmeyip sizi mi çekecektim?''
Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise İKSV'nin sadece danışmanlığını yaptığına işaret ederek, "Türkiye Sineması seçimleriyle hiçbir ilişkim ve Ara Güler'le ilgili filmin alınıp alınmamasıyla ilgili hiçbir sorumluluğum yok. Ara Güler saygın bir kişilik ama ona adanmış her filmin de çok önemli ve çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bu yıl 35. kez sinema festivali yapılıyor. İçerideki kişilerin kendi siyasal görüşleri olabilir ama sağlıklı, sağlam, kendini siyasetin dışında tutmaya çalışan ve bunu önemli ölçüde başaran bir kuruluş. Siyasi yaklaşım mümkün ve mevzubahis olamaz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS