hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boş sinema koltuklarından ilham alan teknoloji girişimi

  Boş sinema koltuklarından ilham alan teknoloji girişimi
  expand

  Sinemia, sinemanın büyülü dünyasına yaptığı inovatif dokunuşla Avrupa’da bir ilke imza atıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üyelerine sinema salonlarında sınırsız film izleme özgürlüğü sunan Sinemia, birinci yaşını geride bıraktı. Bugün 72 ilde aktif kullanıcısı bulunan girişim, son 3 çeyrekte üst üste gerçekleştirdiği yüzde 400 büyüme oranları ile ilgiyi üstüne çekmeyi sürdürüyor. Sinema salonlarındaki boş koltuklardan ilham alan kurucu Rıfat Oğuz, teknolojiyi de işin içine dahil ederek bu soruna Sinemia ile çözüm üretiyor. Analizlere göre, Sinemia üyelerinin sinemaya gitme sıklığı ortalama 4 katına çıkıyor. Böylece hem sinemasever maliyet avantajı ile film izliyor hem de sinema salonları dolarak sektöre hareket kazandırılmış oluyor. Öte yandan Sinemia.com’da sinema kültürüne dokunan içerikler ve haberlere yer vererek kullanıcılarına zengin bir dünya sunuyor. Ekibin yakın dönem ajandasında ise, İngiltere ile başladıkları yurtdışı adımlarını hızlandırmak ve Sinemia uygulamasını bu yılsonuna kadar 20 ülkede aktif hale getirmek var.

  Büyüme oranı 3 dönem üst üste yüzde 400 oldu

  Sinemia bugün 81 ilde geçerli ve kulübün 72 ilde aktif üyesi bulunuyor. Son 3 çeyrekte üst üste gerçekleştirdiği yüzde 400’lük büyüme oranları ile sadece sinemaseverin değil, yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Bugüne dek pek çok başarılı girişime destek veren Aslanoba Capital’den 2015’in Aralık ayında aldığı yatırım, Sinema’nın önemli ivme yakalamasını sağlayan adımlardan.

  Yıl sonunda 20 ülkeyi hedefliyor

  Sinemia’nın kurucusu Rıfat Oğuz, yakın gelecekte farklı hamleler yapmaya devam edeceklerinin ipuçlarını veriyor. Oğuz, “Sinemia Premium bugün Türkiye ve İngiltere’de aktif durumda. Sinemia Premium için bir sonraki pazar olarak ABD’yi hedefliyoruz. 2016 sonuna dek ise, Sinemia uygulaması ile toplam 20 ülkeye girmiş olmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sinemanın büyülü dünyasına inovatif dokunuş

  Rıfat Oğuz, kendisi de iyi bir sinema izleyicisi olan ve gerek eğitimi gerekse profesyonel tecrübesi itibarıyla teknoloji üzerine uzman bir girişimci. Girişim fikri sinemanın büyüleyici dünyasından ilham alsa da, iş modeli Oğuz’un teknoloji anlamındaki yaratıcılığını ortaya koyuyor. Oğuz, “Sinema, gittiğinizde her şeyin durduğu, hayata bir dur dediğiniz büyülü bir yer. Bu beni her zaman cezbetmiştir. Öte yandan belli başlı filmler ve seanslar dışında Türkiye’de son yıllarda salonlardaki koltukların nasıl da boş kaldığını görmüşsünüzdür. Bu boş koltukları dolduracak ve izleyicilerin sinemaya gitme sıklığını artıracak bir proje geliştirmeyi istiyordum. Günümüzde bunu teknolojiden bağımsız düşünmek ise olanaksızdı. Lokasyon bazlı teknolojilerle banka kartı alt yapısını birleştirerek üyelik sistemimizi kurduk” sözleri ile sinemanın büyülü dünyasına yaptıkları inovatif dokunuşu özetliyor.

  İki bilet fiyatına bir ay boyunca sinema keyfi

  Sinemia, 49 TL’den başlayan fiyatları ile, yani neredeyse iki sinema bileti fiyatına bir ay boyunca sınırsız film izleme özgürlüğü sunuyor. Sinemia üyesi olabilmek için, www.sinemia.com’a girerek Linkedin ya da Facebook üzerinden üyelik işlemi gerçekleştiriliyor. Ardından Sinemia kart adrese gönderiliyor. Üye istediği sinema salonuna giderek mobil uygulamadan salonunu seçiyor, kartını aktif hale getiriyor. Biletin ücretini ise sinema gişesinden, herhangi bir banka kartı gibi kullanabildiği Sinemia kartı ile ödüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üyelerin sinemaya gitme sıklığı 4 katına çıkıyor

  Sinemia ekibinin analizlerine göre, sistemin sağladığı kolaylık ve fiyat avantajı sayesinde üyelerin sinemaya gitme sıklıkları ortalama 4 katına çıkıyor. Böylece sistem sektörün büyümesini de olumlu etki yapıyor.

  Boş sinema koltuklarından ilham alan teknoloji girişimi

  Sinema kültürünü özgün içeriklerle kucaklıyor

  Sinemia, sinema kültürünün nabzını özgün içerikleriyle de tutuyor. Türkiye’de en çok sayıda sinema içeriği üreten site olan Sinemia.com, eğlenceli ve bilgi dolu haberleri ile, sinemaya kalbini vermiş herkesi internet üzerinden buluşturuyor. Özellikle sosyal medya hesaplarında paylaşılan klasikleşmiş film replikleri, oyuncularla ilgili bilinmeyenler gibi gönderiler, takipçiye leziz bir deneyim yaşatıyor. Ekip ayrıca, düzenledikleri ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile de sinema dünyasının bin bir paylaşıma kapı açan sosyal tarafına dokunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Halkın favorisi' oldu

  Bu arada Sinemia, Altın Örümcek Ödüllerinde Bilgi Teknolojileri ve Donanım kategorisinde de Halkın Favorisi seçilmişti. Ödülü alan Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz, birinci yaşlarını henüz geride bıraktıklarını hatırlatarak, “Bu kısa süre içinde üyelerimizin ve takipçilerimizin çok sevdiği bir marka olduk. Bu yüzden çok mutluyuz” demişti. 

  Sinemia hakkında

  Sinemia, sinemaseverlerin hayatını kolaylaştırmak ve sinema aşkını paylaşmak için kurulmuş özel bir sinema kulübüdür. Yarattığı üyelik modeli ile üyelerinin sinemaya daha sık ve düzenli gitmesini sağlar. Ayrıca düzenlediği ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile üyelerine özel prestijli bir sosyal yaşam biçimi sunar. Banka kartı altyapısıyla lokasyon bazlı teknolojiyi bir araya getiren Türkiye’nin ilk teknoloji girişimidir. Sinemia üyeleri, üyeliklerinin sürdüğü ay boyunca Türkiye’nin her yerinde, tüm sinema salonlarında sınırsız film izleyebilirler. Pek çok başarılı girişimin yatırımcısı Aslanoba Capital’den yatırım alan Sinemia, bugün İngiltere’de de faaliyet göstermekte ve uygulamasını yılsonuna dek 20 ülkeye taşımak için çalışmalarını sürdürmektedir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  http://www.sinemia.com

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow