kültür sanat

Dailda’nın hayatı beyaz perdeye taşındı

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema

Dailda’nın hayatı beyaz perdeye taşındı

Dailda’nın hayatı beyaz perdeye taşındı

Kahire’de doğan ve genç yaşta Paris Olympia’da ilk konserini vererek şöhret basamaklarını tırmanan ünlü şarkıcı Dalida’nın hikayesi sinemada yer alacak. Filmde ünlü şarkıcının sadece Gigi L’amoroso (Aşkı Bulacaksın) ile uluslararası müzik dünyasında büyük üne kavuşması değil, aynı zamanda kendi içsel arayışındaki Hindistan yolculuğu, yeniden parlama öyküsü de anlatıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda Lisa Azuelos otururken, senaryosu da Azuelos ve Dalida’nın kardeşi ve yapımcısı olan Orlando’ya ait. Ünlü şarkıcıyı İtalyan oyuncu Sveva Alviti’nin canlandırdığı film müzikseverler tarafından bekleniyor. 36. İstanbul Film Festivali'nde 7/8/9 Nisan'da gösterimde olacak film, 28 Nisan’dan sonra da sinemalar vizyona girecek.

Dalida, 1987’deki trajik ölümüne dek yaşadığı çağın ötesine geçen inanılmaz sahne performansı ve akıl almaz yeteneğiyle zamanımızın pek çok starına da öncülük etti. Ajda Pekkan en çok bilineni dilimize “Palavra Palavra” diye çevrilen Paroles Paroles olmak üzere pek çok şarkısını Türkçe sözlerle söyledi. Dalida, geçen onca yıla rağmen şarkılarıyla dinleyenlerini hala büyülüyor.

Fragmanı izlemek için: 

"Dalida’nın hayatı bir roman gibi"

Yönetmen Lisa Azuelos projenin yönü, başrol oyuncusu ve olayların açısı pek çok kere değiştiğini belirterek  "Dalida’nın hayatı bir roman gibi, benim anlatmam gereken sadece bir kadının öyküsü değildi; aslında mutluluğu hiç bulamamış bir kadının öyküsünü anlatmalıydım. İnsanların onun gerçekte kim olduğunu anlamalarını ve son umutsuz hareketini de affetmelerini istedim. Talihsizliğinin kurbanı olmuştu Dalida, Şöyle ki pek de modern olmayan zamanlarda yaşayan modern bir kadındı. Eğer dünyaya 25 yıl daha geç gelmiş olsaydı, evlenmese de bebeğini doğurabilir ya da sağlıksız koşullardaki kürtaj nedeniyle kısır kalmayabilirdi. Genç erkekleri seven bir kadın olabilir ve kimin ne diyeceği önemli olmayabilirdi. O zaman – belki – intihar edecek kadar çaresiz ve mutsuz olmazdı" sözleriyle Dalida'yı anlattı..

Dalida’nın sonsuza kadar hatırlanması amacıyla başlayan çalışmalarda Dalida'nın kardeşi ve yapımcısıyla da iş birliği yapan Azuelos, Orlando'nun en büyük katkısının, bir emniyet mekanizması olması ve gerçek yaşam öyküsü konusunda güven vermesi olduğunu söylüyor.

Sveva Alviti’yi bulana kadar seçmelerde 200 kişiyle görüşüldü. Fransa’dan başlayan seçimlerde çoğu aday oyuncular “R” harfini yuvarladığı için elendi. Cast seçimlerinde İtalya ve Orta Doğu’ya yönelen ekibin, Sveva Paris’e geldiğinde hala görmek istediği 20 oyuncu daha vardı. Yönetmen Lisa Azuelos Sveva'yı seçilmesini şöyle anlatıyor "Sveva, 'Je Suis Malade' şarkısını söyledi ve o anda duygularıma hakim olamayıp ağlamaya başladım. Çok deneyimsiz bir oyuncuydu ve Fransızca bile bilmiyordu. Görüşmenin sonunda “Ben Dalida’yım” dedi ve ben de “Biliyorum” dedim."

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS