Efsaneler Altın Koza'da

Efsaneler Altın Koza'da

Efsaneler Altın Koza'da

Türkiye sinemasının 4 büyük kadın oyuncusu Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın, Altın Koza Film Festivali'nin açılışına katılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 20’ncisi düzenlenecek Altın Koza Film Festivali, 16 Eylül Pazartesi tarihi bir açılışa sahne olacak.

Açılışa Türk sinemasının "dört yapraklı gonca"sı olarak kabul edilen, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın da katılacak. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 2014 yılında Türkiye sinemasının, 100. yılının kutlanacağına dikkat çekerek, Şoray, Girik, Koçyiğit ve Akın’ın sinema tarihimizdeki en önemli kilometre taşları olduklarını belirtti.

Aldırmaz, "Bu dört sanatçımız, sadece belli karakterlere hayat veren profesyoneller değil. Büründükleri her rol, sanki gerçek bir karaktermiş gibi bizimle birlikte, bizim içimizde yaşamaya devam ediyor. 
Onlar sadece sinemamıza değil, yaşamlarımıza da damgasını vurdu” şeklinde konuştu.

Fatma Girik, Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit ilk kez 2001 yılında Ankara’da Uçan Süpürge Kadın Festivali’nin açılış gecesinde aynı sahnede biraraya gelmişti.

Filiz Akın, o geceyle ilgili duygularını köşesinde, "Oradakileri selamlamak üzere el ele tutuşup sahnenin önüne doğru yürürken herkes aynı anda ayağa fırlayıp bizi alkışlamaya başladı. Çok güzel bir duygu patlaması yaşadık seyircilerle" sözleriyle aktarmıştı.

Altın Koza’nın açılışı 16 Eylül Pazartesi akşamı saat 20.30’da Merkez Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek.

Açılışa, Göksel de eski Türk filmleri müziklerinden seçtiği repertuvarla sahne alacak. Festival 22 Eylül’e kadar devam edecek.