hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güçlü belgesellerin bağımsız festivali geliyor!

  Güçlü belgesellerin bağımsız festivali geliyor
  expand

  Hayatın her alanından güçlü öyküleri bir araya getiren DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, 13-18 Haziran'da 8'inci yılını kutluyor. Bu yılın onur konuğu İsveçli usta Stefan Jarl.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yedi yıl önce küçük bir etkinlik olarak başlayan ve bugüne kadar bağımsızlığını inatla sürdüren DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, 13-18 Haziran 2015 tarihlerinde 8'inci yılını kutluyor.

  Yine dopdolu bir program sunmaya hazırlanan festivalin bu seneki Onur Konuğu, Ingmar Bergman'ın "İdealleri ve inançları uğruna inatla savaşan son büyük samuraylardan biri" diye nitelendirdiği İsveçli belgesel ustası Stefan Jarl.

  Festivalde, bir başka usta Nikolaus Geyrhalter'in ilk gösterimi bu sene Berlinale'de yapılan "Over the Years" (Über Die Jahre) adlı son filmi dahil üç yapıtıyla birlikte son dönemde öne çıkan Avusturya belgesellerine de özel bölüm ayrılıyor.

  Göçmen trajedilerinden Çernobil'e, tüketim furyasından doğanın tahribatına kadar pek çok hayati meseleye değinen filmlerin yanısıra, programda bu sene yürek ısıtan öykülere de geniş bir yer ayrıldı. "Müzik ve Dans Belgeselleri" bölümünde, bu alanda yapılmış en güzel filmlerden oluşan bir seçki izlenecek.

  DOCUMENTARIST desteğinizi bekliyor!

  Dünyanın her köşesinden yüze yakın film sunmaya hazırlanan DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri, bu sene "sansür ve belgesel" konusunu da masaya yatırıyor.

  Danimarka Ulusal Sinema Okulu'nun belgesel bölümünün konuk edileceği festivalde, ayrıca Kosova'da gerçekleşen Balkanların en büyük belgesel festivallerinden Dokufest'le ortaklaşa bir "Balkan Belgeselleri" bölümü düzenleniyor.

  Festival haftası boyunca FAMU'dan eğitmenler Tomaş Doruşka ve A. Nazlı Kaya eşliğinde üç günlük bir Canlandırma Belgesel Atölyesi'nin yanısıra, paneller, söyleşiler ve sürpriz yan etkinlikler de gerçekleşecek.

  Geniş bir "Türkiye Panorama" seçkisinin sunulacağı 8. DOCUMENTARIST'te, yerli ve yabancı filmlere verilen Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü ve FIPRESCI Eleştirmenler Ödülü de bir kez daha sahiplerini bulacak.

  Bu sene Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve özel sponsorlardan yine hiçbir destek alamayan DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri, bütçe açığını kapatmak çin ilk kez bir kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

  DESTEK VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

  Bu kampanya sayesinde, festival bu seneki programını hakkıyla gerçekleştirebilmek için gerekli ek bütçeyi bireysel destekçilerinden sağlamayı umuyor.

  DOCUMENTARIST, dostlarının devam eden desteğinin yanı sıra Hollanda Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, SALT, Şişli Belediyesi, Romanya Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve Armada Hotel'in de dahil olduğu pek çok kurumun desteği ile gerçekleşiyor.

  Bu sene Kadıköy yakasına da taşınan festivalin gösterim ve etkinlik mekânları ise SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekânı, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi, TAK Tasarım Atölyesi Kadıköy.

  DOCUMENTARIST, bütün belgeselseverleri, 13-18 Haziran'daki bağımsız belgesel şenliğine davet ediyor.

  Daha ayrıntılı bilgi için: www.documentarist.org

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow