“Hızlı ve Öfkeli” zan altında

“Hızlı ve Öfkeli” zan altında

Fast&Furious” (Hızlı ve Öfkeli) film serisi üzerinde yapılan araştırmalara sonucunda filmin araç sürücülerine kötü örnek olduğu ortaya çıktı.

Boston’da ki Harvard Medical School’da görev yapan araştırmacılar Anupam Jena, Aakash Jenan ve Tanner Hiks’in tez çalışmasında filmlerde adrenalin salgılamanın seyircilere olumsuz yansımasını araştırırken bu konuda ki en örneğin “Hızlı ve Öfkeli” filmi olduğu ortaya çıktı. 

Sürücülere kötü örnek oluyor

Araştırmacılar, bugüne kadar çekilen sekiz seri filmde başrol oyuncusu Van Diesel’in canlandırdığı Dom Toretto karakterinin otomobil sürücülerine sürati özendirdiğini ve kötü örnek olduğunu belirterek, “Van Diesel hız tutkunu sürücüleri özendiriyor. Kimi sürücüler normal trafikte hız limitini fazlasıyla aşarak diğer sürücülerin hayatını riske atabiliyor” değerlendirmesinde bulundular.

Normal trafikte sürat limitini arttırıyor

Akademisyenler Maryland eyaletine bağlı Montgomeriy’de “Hızlı ve Öfkeli” nin 6'ıncı 7'inci ve 8'inci seri filmlerinin vizyona girdiği 2012 - 2017 tarihleri arasında hız limitini aşan 200 binden fazla sürücüye ceza kesildiğini ve bunların yüzde yirmisinin filmin vizyona girdiği hafta sonunda gerçekleştiği hatırlatıldı.

Araştırmacılar 2020’de 9'uncusu vizyona girecek filmin sürücüleri etkileyeceğini olası kaza ve cezaların artmasının beklendiğini öne sürerek;“Sürücülere adrenalin aşılamak ve kötü örnek olmak artık “Hızlı ve Öfkeli” için asla bir ilk değil” şekilnde yorum yaptı. 

Hızlı ve Öfkeli”nin diğer başrol oyuncusu Paul Walker aşırı sürat yüzünden aracının ağaca çarpmasıyla 2013’te hayatını kaybetmişti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS