hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karl Marx yeniden canlanıyor

  Karl Marx yeniden canlanıyor
  expand
  KAYNAKDilan Bayır Polat / CNN TÜRK

  Türkiye ve Almanya arasında kültür köprüsü oluşturmayı amaçlayan 21. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali iyi buluşmalara vesile oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yıl Kadir İnanır'ın onur ödülü aldığı festivalde ödülü veren isim Mario Adorf'tu.

  Kadir İnanır röportajını izlemek için TIKLAYINIZ...

  Almanya'nın sevilen aktörü ile Nürnberg Kültür Evi'nde buluştuk.

  85 yaşındaki aktör, 2018 yılında 200. yaşına girecek olan Karl Marx'ı canlandıracağı film projesini ilk olarak bize anlattı.

  Oyuncu ve çevirmen sevgili Recai Hallaç da çevirilerimizi yaptı.

  "Festival Türkiye-Almanya ilişkileri için önemli"

  Festival kapsamında Adorf'a daha önce bütün filmleri için Onur Ödülü verilmişti. Adorf, "Bu festivalin Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde ne kadar önemli olduğunu gördüm" diyor.

  "Festivale ikinci davet edilişimde konu Türkiye - Almanya ilişkileri değildi. Benim filmimdi. Bu film yurtsuzluk ve yurt arayışıyla ilgiliydi. Adı da 'Son Nisan'dı. Festivalde bana bir sahne sundukları için müteşekkir kaldım. Bu sefer büyük bir Türk aktörüne onur ödülünü vermek üzere davet edildim. Bu vesileyle de festivalin gelişimini görebildim."

  "İstanbul'un değişimi şaşırtıcıydı"

  Mario Adorf aynı zamanda bir gezgin. 1960 yılında ilk kez ziyaret ettiği İstanbul'da dört gün geçirmiş.

  "İstanbul, 60'larda kenarı köşesi belli, insanın rahatlıkla yolunu bulabileceği bir şehirdi. Deyim yerindeyse bir doğu, bir şark dünyası vardı" diyen Adorf'un İstanbul'u ikinci ziyareti 2014 yılında olmuş. Ve elbette şehrin aradan geçen 50 yıl içindeki değişimi karşısında çok şaşırmış.

  "Aslında önce bir televizyon yapımı için Kuşadası'na gitmiştim. 'Pinokyo' dizisinde oynadım. (Adorf, Gepetto Usta'yı canlandırdı) İstanbul'a tekrar gittiğimde şehrin eski zamanlarını hatırlamaya çalıştım. Çok güzel zaman geçirdim. Öyle görünüyor ki, bu şehir bana giderek daha fazla yaklaşıyor, bu yaklaşımın bundan sonra da sürmesini ümit ediyorum."

  "Hayalim Karl Marx'ı oynamak"

  Türkçe'ye "Teneke Trampet" ismiyle çevrilen Oscar ödüllü "Die Blechtrommel" filminin başrol oyuncusu Mario Adorf'la yeni projelerini de konuştuk. Kendisini son dönemde heyecanlandıran en büyük projenin, yaşlı Karl Marx'ı canlandıracağı bir film olduğunu açıkladı.

  "Hayallerimin bir rolü var, o da belki size garip gelecek ama Karl Marx... Uzun süredir planlanıyor. Siyasi bir film değil, yaşlı Marx'ı anlatan bir film. Marx kendi kuramlarını sorgulamaya başlıyor. İlerleyen yaşlarda, fikirlerini gerçekleştirmenin sorumluluğunu da gelecek kuşaklara devrediyor. Cezayir'e gidiyor. Arap dünyasını ilk defa burada tanıyor. Bu Marx için çok heyecan verici bir şey. Araplarda özel mülkiyetin olmadığını, mülkiyetin bir cemaate ait olduğunu orada görüyor ve hakikaten etkileniyor."

  Adorf, "Önümüzdeki dönemde Berlin'de bu filmin yapılması için elimden gelen çabayı göstereceğim" diyor ve ekliyor:

  "Marx benim için çok büyük bir adamdı ve dâhiydi. 2008'de 200. yaşı kutlanırken, bu filmi gösterebileceğimizi ümit ediyorum."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow