"Tereddüt" ediyorsanız Yeşim Ustaoğlu'nun reçetesini okuyun

"Tereddüt" ediyorsanız Yeşim Ustaoğlu'nun reçetesini okuyun
"Güneşe Yolculuk", "Bulutları Beklerken", "Pandora'nın Kutusu" ve "Araf" filmlerinin yönetmeni Yeşim Ustaoğlu...

Yönetmen ve senarist Yeşim Ustaoğlu yeni filmi "Tereddüt" için Antalya'daydı. Hem ulusal hem de uluslararası bölümde yarışan filmin ardından yönetmen Ustaoğlu ile oyuncular Funda Eryiğit, Ecem Uzun ve Mehmet Kurtuluş izleyici karşısındaydı. Soru - cevap bölümünün ardından Yeşim Ustaoğlu izleyiciyi ve filmini değerlendirdi.

'Tereddüt' seyircilerden tam not aldı


Söyleşinin sonunda söylediniz, özellikle erkek izleyicinin geri dönüşü benim için önemli dediniz, bu geri dönüş neden önemli?


Bu film Şehnaz ve Elmas'ı anlatmıyor sadece. Evet onlarla birlikte Cem'i, Elmas'ın kocasını,  etrafını, hepimizi anlatıyor aslında.


Bir kadın filmi gibi bir şeyin içine sıkışmasını hiç istemiyordum. Sadece kadınların algısını harekete geçiren bir film olduğunu hiç düşünmedim baştan beri, yazarken de...Narsisistik bir ilişkinin içinde nasıl olunur, bir ilişki nasıl yaşanır, bir ilişki içindeki işbirliği nasıldır, içinde kalakalmak nasıldır, seçilmiş bir hayat içindeki bu hal nasıldır, ya da seçilememiş bir hayatın içindeki hal nasıldır, içinde kadın ve erkek olma halleri nasıldır? Bütün bunları düşünerek yazdım ve çektim. Bu anlamda algılanmasını istiyordum. Böyle algılandı dışarıda.


Türkiye'de nasıl olacağını çok merak ediyordum. Karşılaştırdığımda aslında benim düşündüğümden bile yoğun bir ilgi geldiğini gördüm. Bu çok hoş bir şey. Anlattığım şeyin çok yoğun kıvamda bir şey olduğunu biliyorum. Zor olduğunu biliyorum ama izleyici onunla hem hal oldu.Funda Eryiğit'in psikoloğu canlandırdığı filmin terapi sahnesi özel ve dikkat çekiciydi. Salonda bir ayini andıran sessizlik, merak ve dikkatle izlendi. Psikolog karakterini doğru yazmak için Türkiye'nin en iyi psikologlarından yardım aldığını söyleyen  Ustaoğlu, bu sahnenin çekimlerinde psikologların da bulunduğunu belirtti.

Aynı ama farklı iki kadının öyküsü...


Erkek izleyiciden daha çok soru geldi üstelik. Festival sonrasında da, bu film izlenmeye başladığında; kadınların erkeklerin, gençlerin filmi gidip görmesi ve kendileriyle yüzleşmesi lazım diye düşünüyorum.


Tereddüt, bir Karadeniz kasabasında yolları kesişen aynı ama farklı iki kadının öyküsünü anlatıyor.

Filmi ve çatışmasını nasıl anlatırsınız?
 
Aslında bir yüzleşme ve keşfediş hikayesi. Sonunda kendi kendinle başbaşa kalabilme hali. Nihayetinde bir başkasının vermediği, veremediği değerin içinde sıkışıp kalmak değil de; bir gün kendi kendine dur ben kimim ve nasıl bir değerim diyebilme hali. Film bunu söylemeye çalışıyor. Biz etrafımızdaki örgülerle sıkışıp kalıyoruz ve değersizleşiyoruz. Çok seçilmiş çok incelmiş bir hayatın içinde empatiyi, sevebilmeyi bilemiyorsak sadece işbirliği yapıyoruz.Funda Eryiğit ve Ecem Uzun'un oyunculuk başarısı çok konuşulacak

Hem aileler hem de erkekler tarafından derin yaralar açılmış iki kadın vardı filmde: Şehnaz ve Elmas.
 
Bu şiddeti de barındırıyor o zaman. İster psikolojik şiddet olsun ister fiziksel şiddet olsun. Bir şiddeti de barındırıyor içinde.
 
Tereddüt ediyorsanız Yeşim Ustaoğlu'nun reçetesini bir okuyun.
 
Bu yaraya ne iyi geliyor peki?
 
Kendine kıymet ver. Kendini değerlendir. Sev ve sevilmeyi bil. Sevdiğin kadar sevilmeyi de... Bu empati çok önemli. Her konuda aslında hepimiz için geçerli. O zaman bu algımızı çok değiştirir.Kaydet


Kaydet

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS