Türkiye'den Yunanistan'a bir "Dönüş" hikayesi

Türkiye'den Yunanistan'a bir "Dönüş" hikayesi

1. Dünya Savaşı'ndan sonra Lozan Anlaşması'yla resmiyete dökülen mübadelenin üzerinden neredeyse 100 yıl geçse de insan hikayeleri ve mübadillerin hafızaları hala ilk günkü kadar taze. Otobiyografik belgesel türündeki Dönüş filmi, bu mübadil hikayelerinden birini konu alıyor.

2016 yılında KısaKes Kısa Film Pitching Platformu tarafından yapım desteği kazanan kısa metraj belgesel projesi “Dönüş” filmi, Eylül 2017'de İstanbul'daki galasıyla belgeselseverlerin karşısına çıktı.

Belgesel, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi ile memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmış bir ailenin üçüncü ve beşinci kuşak kadınlarının geçmişe yolculuk hikayesini konu alıyor. Annesi ve babası 10 yaşındayken Kavala'dan Türkiye'ye göç eden Fatma Hanım, ebeveynlerinin mezarlarından aldığı toprağı acaba tekrar Kavala'ya götürebilecek mi?

Yurt içi ve yurt dışı festivallerinde gösterimlerine devam edilen film, 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali kapsamında İstanbul ve Van'da da gösterildi. 

Künye

Yönetmen: Nesli Özalp Tuncer

Görüntü Yönetmeni: Nesli Özalp Tuncer

Sanat Yönetmeni: Yunus Tuncer

Kurgu: Nesli Özalp Tuncer, Arda Aydın

Animasyon: Cem Çevikaya

Ses: Nesli Özalp Tuncer

Yapımcı: Nesli Özalp Tuncer

Nesli Özalp Tuncer kimdir?

1988, İzmir doğumludur. 2010 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema Bölümü’nde lisansını, 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi GSE Film Tasarımı Bölümü’nde“2000 Sonrası Türk Korku Sinemasında Efekt Makyaj” konusu üzerine çalışması ile yüksek lisansını tamamlamıştır. Sinema eğitimini Marijke Rawie, Mikael Opstrup, Miriam Norgaard ve Ausrius Stonys’un gerçekleştirdiği atölyeler ile desteklemiştir. 2014 yılından beri Bornova Belediyesi Dijital Film Atölyesi’nde eğitmen olarak çalışmakta, film çözümleme etkinlikleri, kısa ve uzun dönem sinema atölyeleri düzenlemektedir. Kısa film çalışmalarını sürdürmektedir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS